Początek roku 2021 przyniósł ważne zmiany w prawie budowlanym, które są związane z wprowadzeniem w życie przepisów wynikających z Dyrektywy Parlamentu Europejskiego, która zaostrza wymagania związane ze zużyciem energii. Zmiany dotyczą nie tylko budynków nowych, ale również takich, które będą przechodziły modernizację. Zobacz, jakie zmiany w prawie dotyczą instalacji sanitarnych i grzewczych.
Zgodnie w nowymi warunkami technicznymi zmianie ulegają normy energetyczne dotyczące zapotrzebowania na nieodnawialną energię pierwotną. Zgodnie z przepisami zapotrzebowanie na nieodnawialną energię pierwotną (EP) potrzebną do ogrzewania, wentylacji, chłodzenia czy też oświetlenia nie będzie mogło przekroczyć 70 kWh/m2.
Na wartość tę wpływają przede wszystkim trzy główne obszary, które dotyczą materiałów, z których został zbudowany budynek, energooszczędności drzwi i okien oraz kotłów używanych do ogrzewania. Biorąc pod uwagę branżę, w której działa Jusik Instalacje, najbardziej interesuje nas zmiana związana ze źródłami służącymi do ogrzewania domu. Normy są na tyle wyśrubowane, że kotły węglowe, olejowe ani część kotłów gazowych nie spełnia ich wymagań. Budującym nowy dom oraz modernizującym system ogrzewania w swoim domu polecamy zatem wybór nowoczesnego kotła gazowego, kotła na pellet lub inwestycję w odnawialne źródła energii.
Warto przy tym nadmienić, że zmiany w prawie budowlanym w 2021 roku są elementem szerszych działań zmierzających do poprawy jakości powietrza oraz zmniejszenia zużycia energii. Dzięki temu jest szereg programów wspierających osoby, które chcą zmodernizować swoje instalacje grzewcze. Szczegółowych informacji na temat dotacji na wymianę pieca lub dofinasowania instalacji solarnych warto szukać na stronie lokalnych jednostek ochrony środowiska. Warto również popytać w swojej gminie, bo w wielu rejonach Polski to gminy zajmują się organizacją funduszy na dofinansowanie wymiany pieców czy instalacji wykorzystujących odnawialne źródła energii.
Warto zauważyć, że przepisy związane z maksymalną wysokością zapotrzebowania na energię pierwotną dotyczą energii nieodnawialnej. Można zatem przypuszczać, że skutkiem wprowadzonych zmian może być wzrost zainteresowania kolektorami słonecznymi, ogniwami fotowoltaicznymi czy pompami ciepła, które czerpią energię ze źródeł odnawialnych.
Dzięki tym zmianom powinna nastąpić również poprawa jakości powietrza, gdy z krajobrazu znikną kotły węglowe i zostaną one zastąpione nowocześniejszymi formami ogrzewana. Mieszkańcy wielu rejonów kraju czekają na te zmiany jak na zbawienie, bo mają już dość kilkakrotnie przekroczonych norm powietrza. Należy zatem cieszyć się, że zmiany idą w takim właśnie kierunku, choć z pewnością dla osób budujących nowe domy i modernizujących stare wiąże się to ze wzrostem kosztów inwestycji.