najtańsze ogrzewanie
Najtańsze ogrzewanie domu – porównanie kosztów ogrzewania
3 lutego 2021
pompa ciepła czy gaz
Pompa ciepła czy gaz – co lepiej wybrać?
18 maja 2021

Wylewka anhydrytowa – ile schnie i jak ją pielęgnować?

ile schnie wylewka anhydrytowa

Wylewka anhydrytowa to wylewka stosowana na ogrzewaniu podłogowym, gdyż bardzo dobrze przewodzi ciepło. Zanim zostanie położona na nią warstwa paneli czy płytek, konieczne jest jej odpowiednie przygotowanie. Zobaczmy ile schnie wylewka anhydrytowa, jak należy są pielęgnować i wygrzewać.

Ile schnie wylewka anhydrytowa?

Wylewka anhydrytowa po wylaniu przez ok. 72 godziny powinna być pozostawiona do wstępnego wyschnięcia. W tym czasie nie wolno po niej chodzić ani nie powinna być ona narażona na działanie ekstremalnych warunków czyli zbytniego nasłonecznienia, zbyt niskiej temperatury czy przeciągu. Nie powinno się również przykrywać jej folią, bo może to zaburzyć proces jej schnięcia.

Po 3 dobach należy pomieszczenie gruntownie wietrzyć, a dopiero po 7 dobach po wylaniu wylewki można przystąpić do wygrzewania wylewki. Jest to konieczne do uzyskania odpowiedniej wilgotności resztkowej jastrychu, bo dopiero po jego osiągnieciu będzie można myśleć o rozpoczęciu prac wykończeniowych czyli układania okładzin podłogowych, dostosowanych do stosowania na ogrzewanie podłogowe. Zwykle jest to możliwe po ok. 3-4 tygodniach od wylania wylewki, kiedy to proces wygrzewania jest zakończony.

Wygrzewanie wylewki anhydrytowej

Wygrzewanie jastrychu to proces, który powinien być odpowiednio zaplanowany. Jeśli zbyt szybko zostanie puszczona wysoka temperatura, to wylewka może popękać. Zaleca się zatem, by proces wygrzewania jastrychu rozpocząć od temperatury od 5-10°C więcej niż temperatura otoczenia. Każdej kolejnej doby można zwiększać temperaturę każdej o kolejne 5°C co 24 godziny aż do momentu, gdy dojdziemy do temperatury maksymalnej wynoszącej 50°C. Taką temperaturę należy pozostawić na krótko, jedynie w celu kontrolnym. Potem należy schładzać wylewkę obniżając temperaturę o 10°C nad dobę, aż do momentu osiągnięcia temperatury jastrychu 18-20°C.

Warto pamiętać, że w trakcie suszenia jastrychu pomieszczenia powinny być dobrze wietrzone, a jeśli wylewka jest grubsza niż 65mm, to cały proces nagrzewania i suszenia trzeba powtórzyć ponownie po trzydniowej przerwie. Cykl wygrzewania jest zakończony, jeśli wilgotność podłoża wynosi 0,3% dla jastrychów z ogrzewaniem podłogowym i 0,5% dla jastrychów bez niego. Do sprawdzenia stanu wysuszenia wylewki można wykorzystać profesjonalne urządzenia pomiarowe lub wykonać prosty test foliowy.

Test foliowy polega na przyklejeniu na wylewce kawałka folii PE o powierzchni ok. 1 m2 i pozostawienia go na 24 godziny. Jeśli po tym czasie folia jest sucha, bez żadnych skroplin, wody czy pary, to można przypuszczać, że wylewka jest już sucha.

Wylewka anhydrytowa – co jeszcze musisz wiedzieć?

Przy wygrzewaniu wylewki anhydrytowej musisz pamiętać o trzech podstawowych zasadach.

  1. Po wylaniu wylewki temperatura w pomieszczeniu nie może spaść poniżej 5°
  2. Temperatura wygrzewania może wynieść maksymalnie 50°
  3. W trakcie wygrzewania temperatura zasilania powinna być stała przez całą dobę (nie należy obniżać jej na noc).