mrowino - oczyszczalnia ekologiczna
Mrowino
6 listopada 2016
ogrzewanie podłogowe - Jusik instalacje
Ogrzewanie podłogowe vs grzejniki – co wybrać?
2 stycznia 2018

Dofinansowanie na wymianę pieca w Poznaniu – gdzie, ile i jak uzyskać

dofinansowanie na wymianę pieca Poznań

Poznań jest jednym z wielu polskich miast, które zdecydowały się na aktywną walkę z niską emisją będącą główną przyczyną smogu. Jednym z kluczowych elementów walki z tym zjawiskiem jest program wymiany pieców, w ramach którego stare piece węglowe wymieniane są na nowe kotły gazowe, olejowe, elektryczne lub pompy ciepła. Zobacz najważniejsze informacje o tym gdzie i jak uzyskać dofinansowanie na wymianę pieca w Poznaniu.

Dofinansowanie wymiany pieców – Poznań i okolice

Mieszkańcy Poznania i okolic mogą korzystać z kilku programów dofinansowania wymiany pieców. Należą do nich:

  • program rządowy – Czyste Powietrze,
  • program miejski – Kawka Bis,
  • powiatowy program dopłat do wymiany pieców niskiej emisji.

Rządowy program Czyste Powietrze

Jest to program skierowany do osób prywatnych, które chcą wymienić kotły na paliwo stałe. W ramach programu można uzyskać dotację w wysokości od 7-53 tys. złotych, a na inwestycje o większej wartości można uzyskać pożyczkę na preferencyjnych warunkach.

W ramach programu można uzyskać nie tylko dofinansowanie na wymianę pieca, ale również na termomodernizację, wymianę okien i drzwi, instalację wentylacji mechanicznej czy instalację odnawialnych źródeł energii.

Wnioski należy składać do Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska w Poznaniu.

Program miejski Kawka Bis

To program realizowany przez Urząd Miasta Poznania, w ramach którego można uzyskać do 100% wartości inwestycji polegającej na wymianie starego pieca na ogrzewanie spełniające normy ekologiczne. Należy jednak pamiętać, że górny limit dotacji wynosi 12 tys. złotych przy wymianie na piece gazowe, olejowe, elektryczne lub podłączenie do miejskiej sieci gazowej lub 15 tys. złotych przy wymianie na pompę ciepła, ogrzewania z pomocą instalacji fotowoltaicznej lub solarnej.

Beneficjentami tego programu są osoby fizyczne, przedsiębiorcy i wspólnoty mieszkaniowe. Miasto zabezpieczyło na ten cel 10 mln złotych, ale liczy się kolejność zgłoszeń, dlatego warto składać wnioski zaraz po otwarciu naboru. W 2020 r. nabór wiosenny kończy się 30.03.2020, ale z końcem roku, czyli 1.09.2020 zostanie otwarty nabór wniosków na kolejny rok.

Powiatowy program dopłat do wymiany pieców niskiej emisji

O dofinansowanie wymiany pieca mogą się starać również mieszkańcy powiatu poznańskiego. Zgodnie z założeniami programu realizowanego przez starostwo powiatowe właściciel lokalu może uzyskać maksymalnie 7 tys. złotych, a wspólnota mieszkaniowa 14 tys. złotych, przy czym kwota ta nie może stanowić więcej niż 80% kosztów kwalifikowanych.

Czy musisz wymieniać piec?

Mimo wspomnianych wyżej programów dofinansowania wymiany pieców wiele osób zastanawia się, czy ta wymiana faktycznie jest konieczna. Zgodnie z uchwałami antysmogowymi podjętymi w Poznaniu i innych miastach Wielkopolski, od 1 stycznia 2028 r. nie będzie można korzystać z pieców, które należą do klasy 3 i klasy 4 w zakresie norm emisji zanieczyszczeń i sprawności cieplnej. Oznacza to, że w ciągu najbliższych kilku lat wymiana pieca będzie konieczna, a zatem nie warto czekać do ostatniej chwili, lecz już teraz zdecydować się na wymianę kotła. To pozwoli obniżyć koszty wymiany pieca dzięki dofinansowaniu oraz mieć realny wpływ na poprawę jakości powietrza w Poznaniu i okolicach, a tym samym przestać niszczyć zdrowie, zarówno swoje jak i innych mieszkańców regionu.