ekologiczne źródła ciepła
Ekologiczne ogrzewanie domu – jakie są możliwości?
26 marca 2024

Klimatyzacja – czy warto ją montować?

wady klimatyzacji

Tropikalne upały w lecie w naszym klimacie powoli stają się normą. Nic więc dziwnego, że coraz więcej osób zastanawia się nad instalacją klimatyzacji w swoim domu lub mieszkaniu. Rozwiązanie to ma wiele zalet, ale niestety również wady. Sprawdźmy zatem, czy warto inwestować w montaż klimatyzacji.

Klimatyzacja – najważniejsze zalety

Najważniejszą funkcją klimatyzacji jest bez wątpienia możliwość schłodzenia wnętrza, w którym została zamontowana. Obniżenie temperatury poprawia samopoczucie i usprawnia funkcjonowanie osób w każdym wieku, a szczególnie dzieci i osób starszych. Nie jest to jednak najważniejsza zaleta tego urządzenia, gdyż klimatyzatory mają ich znacznie więcej.

Montaż klimatyzacji w mieszkaniu lub w domu pozwala nie tylko schładzać pomieszczenie, gdy na zewnątrz panują wysokie temperatury, ale mogą również służyć do ogrzewania. Jest to szczególnie przyjemne w okresie wiosennym i jesiennym, gdy centralne ogrzewanie już albo jeszcze nie działa, a temperatura zewnętrzna jest już dość niska. Klimatyzator pozwala dogrzać wnętrze wydmuchując ciepłe powietrze i znacząco poprawia komfort cieplny.

W nowoczesnych klimatyzatorach można instalować przeróżne filtry, w tym filtry przeciwalergiczne, które oczyszczają powietrze podczas pracy urządzenia. Dodatkowo pozwalają osuszać powietrze, a tym samym zapobiegają powstawaniu wilgoci.

Wady klimatyzacji

Mimo tak wielu zalet klimatyzacja ma również kilka wad. Do najważniejszych należy z pewnością potrzeba zasilania klimatyzatora energią elektryczną. Korzystanie z klimatyzacji może więc spowodować wzrost wysokości rachunków za prąd. W celu zminimalizowania skutków montażu klimatyzacji można wybrać urządzenia energooszczędne, których jest na rynku coraz więcej. W najlepszej sytuacji są osoby, które mają własną instalację fotowoltaiczną. W okresie letnim, gdy używa się klimatyzacji, ogniwa fotowoltaiczne produkują bardzo dużo prądu, więc ich posiadacze po instalacji klimatyzacji nie odczują wzrostu cen rachunków za prąd.

Niektórzy wśród wad klimatyzacji wymieniają zagrzybienie instalacji, które skutkuje pogorszeniem się jakości powietrza w mieszkaniu, a nawet może wywoływać objawy chorobowe. Nie jest to jednak obiektywna wada klimatyzacji, gdyż regularnie przeglądany i serwisowany sprzęt nie ulega zagrzybieniu i można z niego bezpiecznie korzystać nawet wtedy, gdy wśród domowników są osoby chore na astmę lub alergicy.

Ostatnią wadą, o której mówią czasem nasi klienci zakładający klimatyzację w bloku, jest konieczność dopełnienia pewnych formalności. Owszem, montaż klimatyzacji w bloku wymaga uzgodnień z zarządcą budynku, a nawet uzyskania pozwolenia na montaż jednostki zewnętrznej na elewacji bloku. W większości przypadków jednak zarządcy mają ustalone procedury postępowania i przejście całego procesu krok po kroku nie jest trudne.

Czy warto zainwestować w klimatyzację?

Biorąc pod uwagę powyższe zalety i wady klimatyzacji czas odpowiedzieć na pytanie, czy warto się na nią zdecydować. Naszym zdaniem zdecydowanie tak, gdyż korzyści zdecydowanie przewyższają wady, a możliwość wejścia do chłodnego pomieszczenia w upalne dni jest naprawdę bezcenna. Jeśli jesteś z Poznania lub okolic, to zadzwoń do nas po wycenę montażu klimatyzacji.