Planując budowę domu już na etapie projektowania trzeba podjąć decyzję o sposobie jego ogrzewania. Możliwości jest sporo, ale wiele osób staje przed wyborem – pompa ciepła czy gaz. Zobaczmy, jakie są zalety i wady każdego z tych rozwiązań i zastanówmy się, które z nich lepiej wybrać.
Jednym z kryteriów rozpatrywanych przy wyborze źródła ogrzewania do domu jednorodzinnego są koszty instalacji.
W przypadku ogrzewania gazowego musimy tutaj uwzględnić przyłącze gazowe, koszt pieca do ogrzewania oraz instalacji grzewczej wewnątrz domu. Koszt przyłącza gazowego zależy od kilku czynników, wśród których głównym jest odległość działki od gazociągu. Piec gazowy, w zależności od modelu oraz wydajności oraz cała kotłownia to koszt rzędu 12000-20000zł.
Kolejnym kosztem jest instalacja grzewcza w domu. W przypadku kotłowni gazowej, może to być zarówno ogrzewanie grzejnikowe, jak i ogrzewanie podłogowe, a wybór zależy od preferencji i potrzeb użytkowników. W domach nowych coraz częściej wykonuje się podłogówkę, jako najbardziej komfortowy i efektywny sposób ogrzewania pomieszczeń, choć są również tradycjonaliści, którzy chcą mieć tradycyjne centralne ogrzewanie grzejnikowe.
W przypadku ogrzewania pompą ciepła koszt instalacji jest zależny od rodzaju pompy. Jeśli ma to być pompa gruntowa, to konieczne będzie wykonanie gruntowego wymiennika ciepła, jeśli ma to być pompa wodna, to niezbędne będą odwierty. Koszt ich wykonania zależy od powierzchni, jaka ma być ogrzewana oraz od warunków panujących na działce. Najniższy koszt instalacji jest związany z powietrzną pompą ciepła, gdyż jej instalacja nie wymaga ingerencji w terenie wokół budynku, dlatego też ten rodzaj pomp jest najczęściej wybierany przy modernizacji istniejących systemów grzewczych.
W koszcie instalacji powinniśmy również uwzględnić koszt samego urządzenia, przy czym jest on uzależniony od rodzaju pompy i powierzchni, jaką ma ona zasilać. Kosztem związanym z instalacją grzewczą wyposażoną w pompę ciepła będzie również wewnętrzna instalacja centralnego ogrzewania czyli w tym przypadku ogrzewanie podłogowe. Pompa ciepła to ogrzewanie niskotemperaturowe, dlatego działa najefektywniej współpracując z podłogówką.
Rozważając różnice pomiędzy ogrzewaniem gazowym a pompą ciepła powinniśmy również wziąć pod uwagę koszty eksploatacji. W przypadku kotłów gazowych największy wpływ na koszt ich eksploatacji ma cena gazu. Im cena gazu wyższa, tym wyższe będą rachunki, a ich wysokość przy dobrze izolowanym domu może wynosić kilka tysięcy rocznie. Nie mamy niestety żadnych możliwości na obniżenie rachunków za gaz, bo nie da się gazu wyprodukować samodzielnie.
W przypadku pomp ciepła, które zasilane są ze źródeł naturalnych (woda, grunt, powietrze), głównym kosztem związanym z ich eksploatacją jest koszt prądu, który pompa zużywa do działania. Można jednak obniżyć wysokość rachunków za energię elektryczną korzystając z instalacji fotowoltaicznych. Dzięki nim możemy część zużywanego przez pompę ciepła prądu produkować sami z energii słonecznej, co pozwoli znacznie obniżyć rachunki za prąd, a tym samym zmniejszyć koszty eksploatacji centralnego ogrzewania.