pompa ciepła czy gaz
Pompa ciepła czy gaz – co lepiej wybrać?
18 maja 2021
jak działa pompa ciepła
Jak działa pompa ciepła?
24 sierpnia 2021

Przegląd pieca gazowego – jak często go robić?

przegląd kotłów gazowych poznań

Kocioł gazowy to jeden z ważniejszych elementów wyposażenia domowego, od którego sprawności zależy nie tylko ciepła woda i ogrzewanie, ale również bezpieczeństwo mieszkańców. Biorąc to pod uwagę może dziwić fakt, że wiele osób nie wykonuje przeglądów pieca regularnie. Zobaczmy, jak często należy robić przegląd pieca gazowego i komu powinniśmy go zlecić.

Przegląd kotła gazowego – najlepiej raz w roku

Przepisy prawa budowlanego mówią, że obiekty budowlane powinny być poddawane okresowej kontroli co najmniej raz w roku. Zarządzający budynkami mieszkalnymi wielorodzinnymi są zobowiązani do przestrzegania tych terminów prawem, a wszelkie przeglądy muszą być udokumentowane wpisem do książki obiektu budowlanego. Nie ma jednak żadnych przepisów, które nakładałyby obowiązek wykonywania takich kontroli w budynkach jednorodzinnych i z tego powodu wielu właścicieli odkłada przegląd pieca gazowego na później. Jest to działanie bardzo niekorzystne z punktu widzenia bezpieczeństwa użytkowania oraz sprawności pieca, a brak okresowych przeglądów może prowadzić do niewykrycia na wczesnym etapie zużycia części i w efekcie spowoduje, że ulegną one poważniejszemu uszkodzeniu powodującemu powstanie awarii.

Przegląd kotła gazowego – korzyści

Regularne wykonywanie przeglądów pieca gazowego niesie za sobą wiele korzyści, wśród których na pierwszym miejscu są bezpieczeństwo użytkowania oraz obniżenie kosztów eksploatacyjnych. Wcześnie wykryte zużycie części pozwala na jej wymianę, zanim doprowadzi ona do poważniejszych awarii, której usunięcie wymaga znaczne większych nakładów finansowych. Wyczyszczony piec gazowy pracuje sprawniej, a to ma przełożenie również na wysokość opłat za paliwo gazowe.

Dodatkową zaletą regularnych przeglądów pieców gazowych jest możliwość przedłużenia gwarancji. Wielu producentów oferuje swoim klientom przedłużenie gwarancji nawet do 5 lat, pod warunkiem wykonywania regularnych serwisów gwarancyjnych. Protokół z przeglądu pieca gazowego może być też ważnym dokumentem niezbędnym do wypłaty ubezpieczenia w sytuacji ewentualnych szkód wywołanych np. przez wybuch gazu.

Komu zlecić przegląd kotłów gazowych?

Przegląd kotłów gazowych nie może być wykonywany przez osoby przypadkowe. Osoba wykonująca przegląd musi mieć odpowiednie uprawnienia, która dokumentuje umiejętności i wiedzę niezbędną do wykonania koniecznych napraw. Dobrze jest, gdy ma jest to autoryzowany serwisant, bo tylko on ma uprawnienia do wykonania przeglądów kotłów gazowych uprawniających do przedłużenia gwarancji oraz dysponuje oryginalnymi częściami.

Kiedy wykonać przegląd pieca gazowego?

Bardzo często zdarza się, że o przeglądzie kotła gazowego przypominamy sobie późną jesienią, gdy rozpoczyna się sezon grzewczy. To bardzo gorący czas dla serwisantów i w takim okresie trudno jest umówić się na szybki przegląd pieca gazowego. Zdecydowanie lepiej jest pomyśleć o tym wcześniej, np. w okresie wakacyjnym, gdy serwisanci nie są tak obłożeni zleceniami. Dzięki temu będzie można ze spokojem czekać na jesienne chłody, mając pewność, że piec jest gotowy do efektywnego działania.