czym ogrzewać dom
Czym ogrzewać dom? Przegląd ekologicznych źródeł ciepła
14 kwietnia 2022
zakaz pieców gazowych
Zakaz używania pieców gazowych – jak się na to przygotować?
15 czerwca 2022

Pompa ciepła – 6 powodów, dla których warto ją mieć

pompa ciepła czy warto

Rosnące ceny gazu i węgla oraz rosnąca świadomość dotycząca wpływu paliw stałych na środowisko sprawiają, że odnawialne źródła energii cieszą się w Polsce coraz większym zainteresowaniem. Nic zatem dziwnego, że zwiększa się liczba osób, które chcą zamontować pompę ciepła w swoim domu. Zobaczmy 6 najważniejszych powodów, dla których warto ją mieć.

Pompa ciepła – ekologiczne źródło ciepła

Pompa ciepła korzysta z energii odnawialnej, więc jest rozwiązaniem w pełni ekologicznym. Niezależnie od tego, czy wybierzesz pompę ciepła wodną, powietrzną czy gruntową, do ogrzewania wykorzystasz naturalną energię, która odnawia się samoczynnie i bez Twojego udziału. Dzięki temu pompa ciepła nie zużywa zasobów energetycznych i korzystanie z jej do ogrzewania domu jest przyjazne środowisku.

Pompa ciepła – inwestycja, która szybko się zwraca

Inwestycja w pompę ciepła to aktualnie koszt kilkudziesięciu tysięcy złotych. Wielu osobom może się zatem wydawać, że jest to znacznie więcej iż koszt instalacji kotła kondensacyjnego czy kotła na paliwo stałe. Jeśli jednak porównamy sobie późniejsze koszty eksploatacyjne, to okaże się, że montaż pompy ciepła pozwoli oszczędzić kilka tysięcy rocznie na ogrzewaniu, a więc różnica w cenie zwróci się już po kilku latach.

Niższe koszty instalacji dzięki dotacjom

Warto wiedzieć, że pompy ciepła jako urządzenia korzystające z odnawialnych źródeł energii, są objęte licznymi programami dotacji. Dzięki temu przy zakupie i montażu pompy ciepła można uzyskać dofinansowanie, a jego wysokość zależna jest od miejsca zamieszkania i środków, jakimi dysponują gminy i inne ośrodki wspierające inwestycje proekologiczne.

Niższe koszty eksploatacyjne dzięki fotowoltaice

Koszty korzystania z pompy ciepła można jeszcze obniżyć, jeśli oprócz pompy ciepła zainstalujemy na swoim dachu panele fotowoltaiczne. Dzięki temu zminimalizujemy główny koszt związany z eksploatacją pompy ciepła wynikający ze zużycia energii elektrycznej. Gdy dodamy do tego możliwość uzyskania dotacji na fotowoltaikę, to inwestycja taka staje się jeszcze bardziej opłacalna.

Pompa ciepła – zimą grzeje, latem chłodzi

Pompa ciepła może służyć nie tylko do ogrzewania pomieszczeń w okresie zimowym, ale może również chłodzić w lecie. Może ona bowiem współpracować zarówno z systemem wentylacji mechanicznej, jak i z systemem klimatyzacji. Dzięki niej możesz mieć zatem przyjemną temperaturę w domu, nawet jeśli na zewnątrz panują tropikalne upały i nie musisz się obawiać wyższych kosztów z tym związanych.

Pompa ciepła zapewnia korzystny rozkład temperatury we wnętrzach

Pompa ciepła jest urządzeniem niskotemperaturowym, a więc najlepszą efektywność można uzyskać, gdy zasila ona ogrzewanie podłogowe. Jest to system ogrzewania zapewniający najbardziej korzystny rozkład temperatury we wnętrzu, dzięki któremu jego mieszkańcy odczuwają komfort cieplny. Jest to rozwiązanie korzystne szczególnie dla alergików, gdyż ogrzewanie następuje przez promieniowanie, a nie przez konwekcję, co znacznie ogranicza ruchy powietrza w mieszkaniu.