Zanieczyszczenie powietrza w polskich miastach to problem, z którym samorządy próbują walczyć na różne sposoby. W większości miast i gmin wprowadzone zostały uchwały antysmogowe, w których znalazły się przepisy wymuszające wymianę pieców opalanych na paliwa stałe. Wiele z uchwał ma zasięg wojewódzki, ale są też specjalne uchwały dotyczące konkretnych miast. Sprawdźmy, jak wyglądają terminy wymiany pieców w Wielkopolsce i w Poznaniu.
Poznań należy do miast, które walkę ze smogiem rozpoczęły już kilka lat temu. W 2018 roku weszły w życie przepisy antysmogowe, które znowelizowano z końcem 2021 roku. Dla użytkowników szczególnie istotne są terminy wymiany kotłów, które zamieszczamy poniżej.
Kopciuchy czyli piece na paliwo stałe, które nie spełniają wymogów co najmniej 3 klasy musiały być wymienione do końca 2023 roku.
Po tym terminie możliwe będzie używanie tylko urządzeń zgodnych z wymogami ekoprojektu lub których sprawność cieplna wynosi min. 80%. Jeśli nie będą one spełniać wymagania ekoprojektu, to będą musiały one zostać wyłączone z użytkowania lub wyposażone w urządzenie ograniczające emisję pyłu, by w efekcie była ona zgodna z wymaganiami ekoprojektu.
Wszystkie kotły klasy 5, które są zainstalowane przed wejściem w życie uchwał, mogą być użytkowane dożywotnio.
Na terenie województwa wielkopolskiego obowiązują podobne terminy wymiany pieców jak w Poznaniu. Umieszczamy je jednak tutaj oddzielnie, gdyż Poznać ma oddzielną uchwałę antysmogową. Zgodnie z przepisami uchwały antysmogowej w Wielkopolce należy wymienić piece w następujących terminach
Wszystkie wytyczne dotyczące kotłow klasy 5 eksploatowanych przed wejściem w życie ww. przepisów są takie same jak dla miasta Poznania.
Jeśli nie wymienisz kotła na paliwo stałe w określonym w Twoim województwie terminie, to musisz mieć świadomość, że grozi Ci za to kara grzywny. Zgodnie z art. 24 Kodeksu wykroczeń grzywna wynosi do 5 000 zł.
Jeśli używasz starych miejscowych ogrzewaczy pomieszczeń czyli np. pieców kaflowych lub masz kocioł 3. lub 4. klasy, to masz jeszcze trochę czasu na ich wymianę. Dobrze jest jednak już teraz zainteresować się tematem, gdyż są dostępne rozmaite formy dopłat i dofinansowań, dzięki którym wymiana pieca będzie mniej obciążać budżet domowy.
W Poznaniu możesz się starać do dofinansowanie w ramach programu Kawka BIS. Kwota dofinansowania wynosi od 12 do 40 tys. złotych i jest uzależniona od powierzchni budynku oraz rodzaju źródła ciepła, na który zostanie wymieniony piec na paliwo stałe. Najniższa dotacja wiąże się z podłączeniem do miejskiej sieci ciepłowniczej, a najwyższa dotyczy wymiany kotła na pompę ciepła i panele fotowoltaiczne.