pompa ciepła czy warto
Pompa ciepła – 6 powodów, dla których warto ją mieć
24 maja 2022
kotłownia w domu wymagania
Kotłownia w domu jednorodzinnym – o czym musisz pamiętać?
22 lipca 2022

Zakaz używania pieców gazowych – jak się na to przygotować?

zakaz pieców gazowych

Piece gazowe to jedne z najpopularniejszych źródeł ciepła w domach jednorodzinnych. Okazuje się jednak, że to się może zmienić, za sprawą zmian w przepisach jakie planuje Unia Europejska. Zobaczmy, kiedy i w jakim brzmieniu mają wejść one w życie i co to oznacza dla przeciętnego Kowalskiego.

Zakaz używania pieców gazowych – propozycja Unii Europejskiej

Zakaz używania pieców gazowych to na razie propozycja Komisji Europejskiej, a zanim wejdzie w życie musi zostać jeszcze przegłosowana przez Parlament Europejski i Radę Europejską. Trudno zatem już teraz wyrokować, że zmiany te na pewno wejdą w życie, lecz można przypuszczać, że do zakazu używania pieców gazowych jednak dojdzie, więc warto się na to odpowiednio przygotować.

W przedstawionej przez Komisję Europejską propozycji zakazu stosowania pieców gazowych nie ma na razie mowy o istniejących instalacjach. Jest natomiast mowa o tym, że od 2027 roku w krajach Unii Europejskiej ma zostać wprowadzony zakaz instalowania pieców gazowych w budynkach nowych, a od 2030r. również w budynkach modernizowanych czyli poddawanych gruntownemu remontowi. Nie ma natomiast mowy o tym, że zakaz używania pieców gazowych miałby dotyczyć budynków z już zainstalowaną i działającą instalacją gazową. Nie wiadomo jednak jak długo taka dyspensa będzie obowiązywać, a można się spodziewać, że w kolejnych przepisach pojawią się przepisy przejściowe wskazujące termin wymiany pieców gazowych na inne. Celem jest bowiem całkowite odejście od użytkowania pieców gazowych w krajach Unii Europejskiej.

Co zamiast pieca gazowego?

Planowane zmiany przepisów unijnych spowodowały, że odbieramy liczne telefony z zapytaniami: co zamiast pieca gazowego. Najlepszym rozwiązaniem wydaje się w takiej sytuacji pompa ciepła. To urządzenie w pełni ekologiczne, które może wykorzystywać ciepło gruntu, powietrza lub wody. Jest skuteczne w naszych warunkach klimatycznych i może działać zarówno jako instalacja centralnego ogrzewania jak i ciepłej wody użytkowej. Do swojego działania wykorzystuje energię elektryczną, którą również można pozyskiwać z odnawialnych źródeł np. instalując panele fotowoltaiczne na dachu. Dzięki takiemu połączeniu można stworzyć w pełni ekologiczną instalację grzewczą dla budynku, która zaspokoi potrzeby w zakresie ogrzewania i ciepłej wody użytkowej.

Instalacją pompy ciepła powinny zainteresować się w szczególności osoby planujące budowę lub modernizację instalacji centralnego ogrzewania. W związku z zapowiadanymi zmianami w przepisach może się okazać, że w perspektywie kilkunastu lat trzeba będzie wymienić posiadany piec gazowy, co znacznie obniży opłacalność takiej inwestycji. Znacznie lepiej w takiej sytuacji będzie od razu zainstalować pompę ciepła, szczególnie, że dzięki dotacjom w ramach rządowego programu Moje ciepło można uzyskać nawet do 45% dofinansowania takiej inwestycji.