jaka temperatura w domu
Optymalna temperatura w domu – ile wynosi?
7 marca 2022
pompa ciepła czy warto
Pompa ciepła – 6 powodów, dla których warto ją mieć
24 maja 2022

Czym ogrzewać dom? Przegląd ekologicznych źródeł ciepła

czym ogrzewać dom

Wiele osób zastanawia się, jakie ogrzewanie domu wybrać. Możliwości jest wiele, a popularne przez lata kotły na paliwo stałe są coraz częściej zastępowane przez bardziej ekologiczne źródła energii. Zobaczmy, jakie są możliwości ogrzewania domu, które są efektywne i dobre dla środowiska.

Pompy ciepła – ekologiczny sposób ogrzewania domu

Pompa ciepła to urządzenie grzewcze, którego popularność w Polsce stale rośnie. Montujemy coraz więcej pomp ciepła, a początkowa nieufność zamienia się w zachwyt nad skutecznością, wydajnością i niskimi kosztami utrzymania pompy ciepła. W zależności od warunków na działce można wybrać gruntową, wodną lub powietrzną pompę ciepła. Najmniej ingerencji wymaga instalacja pompy powietrznej, dlatego ogrzewanie powietrzną pompą ciepła najchętniej wybierają właściciele istniejących domów. Jej montaż nie wymaga bowiem instalacji gruntowego wymiennika ciepła (GWC) ani odwiertów, dzięki czemu można ją montować wszędzie tam, gdzie ogród jest zagospodarowany lub jest niewiele miejsca na działce koło domu i montaż GWC jest po prosty niemożliwy.

Planując ogrzewanie pompą ciepła warto pamiętać, że to ogrzewanie niskotemperaturowe, a zatem najlepiej działa jaki część instalacji centralnego ogrzewania wykorzystującego ogrzewanie podłogowe. Dzięki temu można w pełni wykorzystać jej moc i jest to efektywne nawet w naszych warunkach klimatycznych. Dla podkreślenia efektywności pomp ciepła niech posłuży przykład Finlandii, w której już 20% ogrzewania domów jest zapewnionych przez pompy ciepła, a odsetek ten stale rośnie.

Ogrzewanie elektryczne z paneli fotowoltaicznych

Na coraz większej liczbie domów instalowane są ogniwa fotowoltaiczne umożliwiając produkcję prądu z promieni słonecznych. W wielu domach wykorzystuje się je do pokrycia zapotrzebowania na energię elektryczną używaną do obsługi różnych urządzeń, ale duże instalacje można też wykorzystać do produkcji energii elektrycznej na potrzeby ogrzewania. Dzięki wzrostowi efektywności paneli, ich liczba pozwalająca na zaspokojenie potrzeb energetycznych stale spada, więc można rozważyć taką instalację nawet na niewielkim dachu.

Instalacja fotowoltaiczna może też wspierać ogrzewanie za pomocą pompy ciepła, której pompa napędzana jest energią elektryczną. Dzięki temu ogrzewanie z pomocą pompy ciepła będzie jeszcze bardziej ekologiczne.

Ogrzewanie gazowe

Kocioł gazowy to jeden z najpopularniejszych kotłów służących do ogrzewania domu. Może on być stosowany wszędzie tam, gdzie jest dostęp do sieci gazowej, z której pobierany jest gaz ziemny. System grzewczy oparty o gaz ziemny może współpracować zarówno z instalacją wysoko, jak i niskotemperaturową, dzięki czemu jest to rozwiązanie pozwalające na elastyczne dopasowanie do potrzeb.

Kotły na biomasę

Ostatnim rozwiązaniem pozwalającym na ekologiczne ogrzewanie domu jest ogrzewanie kotłami opalanymi biomasą. To rozwiązanie często wybierane w domach, w których wcześniej były stosowne kotły na paliwa stałe i właściciel niewielkim kosztem, bez remontu, chce zmienić źródło ciepła na bardziej ekologiczne. Kotły na biomasę można bowiem podłączyć do istniejącej instalacji centralnego ogrzewania i cały system będzie nadal sprawnie funkcjonował.