przyłącza gazowe Poznań
Przyłącze gazowe czyli jak podłączyć dom do sieci gazowej
29 kwietnia 2020
Przyłącze wody Szamotuły
Przyłącza wodne – od czego zacząć?
9 maja 2020

Ogrzewanie podłogowe – jaka wylewka?

Ogrzewanie podłogowe Jusik Instalacje Golęczewo Poznań

Podłogówka należy do najbardziej efektywnych systemów ogrzewania budynków. Jej efektywność zależy jednak w dużej mierze nie tylko od tego, jak została zaprojektowana instalacja ogrzewania podłogowego, ale również od tego, jakiej wylewki użyto. Zobaczmy, jaka wylewka na podłogówce sprawdzi się najlepiej.

Wylewka na podłogówkę – grubość warstwy

Jednym z ważniejszych czynników mających wpływ na efektywność ogrzewania podłogowego, jest grubość wylewki. Im cieńsza wylewka, tym szybciej się nagrzewa i tym mniejsze są straty ciepła. Jastrych cementowy musi mieć grubość co najmniej 4,5 cm nad rurkami ogrzewania podłogowego, a jastrych anhydrytowy – 3,5 cm. W tym porównaniu widać wyraźnie przewagę wylewki anhydrytowej nad cementową.

Wylewka na ogrzewanie podłogowe – współczynnik przewodzenia ciepła

Drugim niezwykle istotnym wskaźnikiem wpływającym na wybór rodzaju wylewki, jest współczynnik przewodzenia ciepła materiału, z którego wykonana jest wylewka. Współczynnik ten oznacza się symbolem λ i o ile w przypadku ścian czy okien im niższa jego wartość, tym lepiej, o tyle w przypadku wylewki jest dokładnie odwrotnie. Im wyższa wartość współczynnika przewodzenia ciepła, tym lepiej będzie działać ogrzewanie podłogowe. Współczynnik ten dla wylewki cementowej ma 1,0 – 1,4 [W/m*K], a dla wylewki anhydrytowej wartości te są zdecydowanie wyższe i wynoszą: 1,6 – 2,0 [W/m*K]. Jak widać w tym porównaniu również wygrywa wylewka anhydrytowa.

To właśnie dzięki wysokiemu współczynnikowi przewodzenia ciepła wylewki anhydrytowe szybko się nagrzewają, a następnie oddają ciepło do pomieszczenia. Proces ten pozwala zmniejszyć czas oczekiwania na nagrzanie się pomieszczeń, a tym samym znacznie ograniczyć bezwładność systemu ogrzewania podłogowego, które wynika ze specyfiki tego sposobu ogrzewania.

Wylewka anhydrytowa a cementowa – inne podobieństwa i różnice

Porównując między sobą wylewkę cementową z wylewką anhydrytową warto również spojrzeć na pozostałe podobieństwa i różnice pomiędzy nimi. Wylewka anhydrytowa jest bardziej elastyczna niż wylewka cementowa, ale wcale nie znaczy to, że nie ma potrzeby robienia dylatacji. Tak jak w przypadku wylewki cementowej dylatacje są konieczne, choć mogą być one rzadsze niż w przypadku wylewki cementowej.

Różnica pomiędzy wylewką cementową a anhydrytową jest również widoczna w sposobie jej wyrównywania. Wylewka anhydrytowa ma konsystencję dość płynną, dzięki czemu zachowuje się ona jak wylewka samopoziomująca, co w efekcie daje równą i poziomą powierzchnię. Natomiast wylewka cementowa jest półsucha, co niestety często powoduje, że trudno ją ułożyć idealnie poziomo na powierzchni całego pomieszczenia, w efekcie czego narożniki pomieszczeń są wyżej niż ich środek.

Wylewka na podłogówkę – najlepiej anhydryt!

Porównanie pomiędzy rodzajami wylewek na ogrzewanie podłogowe wyraźnie pokazuje, że wylewka anhydrytowa ma zdecydowaną przewagę nad wylewką cementową. Jeśli więc chcesz, by ogrzewanie podłogowe działało w Twoim domu efektywnie, to wybierz wylewkę anhydrytową.