Szamotuły - przyłącza wody
Szamotuły – kompleksowa obsługa
22 kwietnia 2020
Ogrzewanie podłogowe Jusik Instalacje Golęczewo Poznań
Ogrzewanie podłogowe – jaka wylewka?
6 maja 2020

Przyłącze gazowe czyli jak podłączyć dom do sieci gazowej

przyłącza gazowe Poznań

Ogrzewanie gazowe, mimo podwyżek cen gazu, jest ciągle jednym z najchętniej wybieranych sposobów ogrzewania domów jednorodzinnych. Zanim jednak będzie można korzystać z ciepłej wody użytkowej oraz centralnego ogrzewania potrzebne jest wykonanie przyłącza gazowego. Zobaczmy, jak podłączyć dom do sieci gazowej.

Przyłącze gazowe – możliwości techniczne

Pierwszym krokiem, który przybliży Cię do podłączenia domu do sieci gazowej, jest ustalenie możliwości technicznych wykonania przyłącza gazowego. Aby dowiedzieć się, czy jest możliwość podłączenia do działki gazu musisz złożyć wniosek o wydanie warunków technicznych przyłączenia do sieci gazowej.

Jeśli planujesz budowę w okolicy, w której istnieje zabudowa jedno i wielorodzinna, to raczej nie powinieneś się martwić, że operator sieci gazowej wyda warunki odmowne. Nieco trudniej może być, jeśli budujesz dom w okolicy oddalonej od innych zabudowań. Nie znaczy, to że rozbudowa sieci gazowej jest niemożliwa, choć i tak może się zdarzyć, ale koszty przyłącza gazowego mogą być dość wysokie. W takiej sytuacji musisz rozważyć wszystkie za i przeciw i podjąć decyzję, czy jesteś gotowy wykonać przyłącze gazowe czy koszt tej inwestycji przekracza Twój budżet i będziesz szukać alternatywnych metod ogrzewania domu.

Jak podłączyć dom do sieci gazowej – procedura

Złożenie wniosku o przyłączenie do sieci gazowej to dopiero początek procedury zmierzającej do podłączenia do sieci gazowej. W kolejnych krokach należy podpisać umowę o przyłączenie do sieci gazowej, zlecić projekt wykonania przyłącza, wystąpić o pozwolenie na budowę, a dopiero po jego otrzymaniu można przystąpić do budowy przyłącza gazowego. Więcej szczegółów na temat poszczególnych kroków formalnych znajdziesz na stronie: procedura przyłącza gazowego.

Przyłącze gazowe – koszt

Ważną kwestią, wspomnianą już powyżej, jest koszt przyłącza gazowego. Warto pamiętać, że na koszt ten składa się koszt wykonania projektu przyłącza, jak i jego wykonanie. Koszt wykonania przyłącza gazowego zależy w dużej mierze od tego, jak daleko od sieci gazowej położona jest działka. Zależy również od tego, czy przyłącze wykonuje gazownia czy może zewnętrzna firma (taka jak nasza firma Jusik Instalacje), która ma odpowiednie uprawnienia do wykonania instalacji gazowej. Najwygodniej i najtaniej jest zlecić całość obsługi formalno-budowlanej firmie, która wykonała już wiele przyłącz gazowych i ma wydeptane ścieżki zarówno w gazowni, jak i u projektantów wykonujących projekty. To zaoszczędzi sporo czasu i nerwów, które musiałbyś spędzić na samodzielnym rozgryzaniu kolejnych etapów przybliżających Cię do wykonania przyłącza gazowego.

Czas oczekiwania na przyłącze gazowe

Ostatnią kwestią, o której chcemy tutaj wspomnieć, jest czas oczekiwania na przyłącze gazowe. Jest to zależne od wielu czynników, m.in. od tego, kto będzie wykonywał przyłącze (gazownia czy zewnętrzna firma) oraz od tempa procedowania spraw na danym obszarze. Biorąc to pod uwagę czas oczekiwania na przyłącze może wynieść miesiąc-dwa, a nawet pół roku. Często firmy zewnętrzne mogą zaoferować krótszy czas realizacji przyłącza, dlatego, jeśli zależy Ci na czasie, skontaktuj się z nami.