Podłogówka należy do najbardziej efektywnych systemów ogrzewania budynków. Jej efektywność zależy jednak w dużej mierze nie tylko od tego, jak została zaprojektowana instalacja ogrzewania podłogowego, ale również od tego, jakiej wylewki użyto. Zobaczmy, jaka wylewka na podłogówce sprawdzi się najlepiej.
Jednym z ważniejszych czynników mających wpływ na efektywność ogrzewania podłogowego, jest grubość wylewki. Im cieńsza wylewka, tym szybciej się nagrzewa i tym mniejsze są straty ciepła. Jastrych cementowy musi mieć grubość co najmniej 4,5 cm nad rurkami ogrzewania podłogowego, a jastrych anhydrytowy – 3,5 cm. W tym porównaniu widać wyraźnie przewagę wylewki anhydrytowej nad cementową.
Drugim niezwykle istotnym wskaźnikiem wpływającym na wybór rodzaju wylewki, jest współczynnik przewodzenia ciepła materiału, z którego wykonana jest wylewka. Współczynnik ten oznacza się symbolem λ i o ile w przypadku ścian czy okien im niższa jego wartość, tym lepiej, o tyle w przypadku wylewki jest dokładnie odwrotnie. Im wyższa wartość współczynnika przewodzenia ciepła, tym lepiej będzie działać ogrzewanie podłogowe. Współczynnik ten dla wylewki cementowej ma 1,0 – 1,4 [W/m*K], a dla wylewki anhydrytowej wartości te są zdecydowanie wyższe i wynoszą: 1,6 – 2,0 [W/m*K]. Jak widać w tym porównaniu również wygrywa wylewka anhydrytowa.
To właśnie dzięki wysokiemu współczynnikowi przewodzenia ciepła wylewki anhydrytowe szybko się nagrzewają, a następnie oddają ciepło do pomieszczenia. Proces ten pozwala zmniejszyć czas oczekiwania na nagrzanie się pomieszczeń, a tym samym znacznie ograniczyć bezwładność systemu ogrzewania podłogowego, które wynika ze specyfiki tego sposobu ogrzewania.
Porównując między sobą wylewkę cementową z wylewką anhydrytową warto również spojrzeć na pozostałe podobieństwa i różnice pomiędzy nimi. Wylewka anhydrytowa jest bardziej elastyczna niż wylewka cementowa, ale wcale nie znaczy to, że nie ma potrzeby robienia dylatacji. Tak jak w przypadku wylewki cementowej dylatacje są konieczne, choć mogą być one rzadsze niż w przypadku wylewki cementowej.
Różnica pomiędzy wylewką cementową a anhydrytową jest również widoczna w sposobie jej wyrównywania. Wylewka anhydrytowa ma konsystencję dość płynną, dzięki czemu zachowuje się ona jak wylewka samopoziomująca, co w efekcie daje równą i poziomą powierzchnię. Natomiast wylewka cementowa jest półsucha, co niestety często powoduje, że trudno ją ułożyć idealnie poziomo na powierzchni całego pomieszczenia, w efekcie czego narożniki pomieszczeń są wyżej niż ich środek.
Porównanie pomiędzy rodzajami wylewek na ogrzewanie podłogowe wyraźnie pokazuje, że wylewka anhydrytowa ma zdecydowaną przewagę nad wylewką cementową. Jeśli więc chcesz, by ogrzewanie podłogowe działało w Twoim domu efektywnie, to wybierz wylewkę anhydrytową.