Ogrzewanie domu jednorodzinnego, niezależnie czy wykorzystujesz do tego celu kocioł gazowy, pompę ciepła czy kocioł na paliwo stale, wymaga wydzielenia miejsca, w którym znajdą się wszystkie elementy sterujące systemem grzewczym. Nie chodzi jednak tylko o odpowiednią ilość miejsca, ale również warunki techniczne, które musi spełniać wybrane pomieszczenie. Zobacz, o czym musisz pamiętać przygotowując kotłownię w domu jednorodzinnym.
W większości projektów gotowych miejsce na kocioł zostało już przewidziane w planie i jego wybór jest dopasowany do wymagań technicznych, jakie musi spełniać pomieszczenie kotłowni. Projektant zawsze bierze jednak pod uwagę planowany system ogrzewania czyli np. kocioł gazowy, a gdy dom ma być ogrzewany za pomocą innych źródeł ciepła np. kotłem na paliwo stałe czy przy użyciu pompy ciepła, to może być konieczna korekta jego usytuowania.
Należy pamiętać, że pomieszczenia, w których zostaną umieszczone urządzenia grzewcze, muszą spełniać określone warunki techniczne. W przypadku kotłów gazowych z zamkniętą komorą spalania wymagane jest pomieszczenie o kubaturze co najmniej 6,5m3, a w przypadku kotłów z otwartą komorą spalania wymóg ten jest zwiększony do 8m3. Nie są to jednak wszystkie wymagania dotyczące kotłowni gazowej, gdyż istotne znaczenie ma również moc kotła. Kotły gazowe i olejowe o mocy do 30kW (zwykle wystarczającej dla domów jednorodzinnych) mogą być instalowane w pomieszczeniach nieprzeznaczonych do stałego pobytu osób, a więc nic nie stoi na przeszkodzie, by umieścić je w kuchni lub w łazience. W przypadku kotłów o większej mocy, do 60kW, piece można instalować w pomieszczeniach technicznych lub w oddzielnych budynkach na terenie posesji.
Planując miejsce na kotłownię musisz również pamiętać, że istotna jest nie tylko kubatura i rodzaj pomieszczenia, ale również jego wysokość, położenie względem poziomu gruntu, czy wymaganie dotyczące kierunku otwierania drzwi, ich wykończenia oraz obecność okien.
W nowych domach, w których ma być zainstalowany kocioł gazowy pomieszczenie przeznaczone na kotłownię musi mieć co najmniej 2,20m wysokości. W budynkach modernizowanych wymagana jest natomiast wysokość 1,9m. Nie ma jednak znaczenia, czy jest to pomieszczenia na poziomie gruntu czy pod nim, co z kolei jest istotne w przypadku kotłów na gaz płynny, które nie mogą znajdować się poniżej poziomu gruntu. Wynika to z właściwości paliwa gazowego w formie płynnej, które jest gęstsze od powietrza.
W kotłowniach wyposażonych w kocioł gazowy drzwi muszą otwierać się na zewnątrz pomieszczenia i powinny mieć minimum 80cm szerokości. Jeśli mamy kotłownię na paliwo stałe, to nie może być to pomieszczenie pozbawione okien. Wymagane jest okno lub okna o powierzchni równej co najmniej 1/15 powierzchni podłogi.
Coraz więcej osób decyduje się na ogrzewanie domów pompą ciepła. W tych urządzeniach nie dochodzi do spalania paliwa, dzięki czemu lista wymagań dotyczących pomieszczeń, w których może być ona zainstalowana jest krótka. Powinno być to pomieszczenie względnie suche i nieprzeznaczone na stały pobyt ludzi. Istotne znaczenie ma jego kubatura, która jest zależna od ilości czynnika chłodniczego oraz jego składu chemicznego. Konkretne dane na ten temat znajdują się w instrukcji dotyczącej danego urządzenia.