kotłownia w domu wymagania
Kotłownia w domu jednorodzinnym – o czym musisz pamiętać?
22 lipca 2022
montaż pompy ciepła poznań
Pompa ciepła i zmiękczacz w domu jednorodzinnym
12 września 2022

Ogrzewanie niskotemperaturowe – najważniejsze informacje

ogrzewanie niskotemperaturowe

Poszukując optymalnego sposobu ogrzewania wnętrz budowanego domu coraz więcej osób interesuje się ogrzewaniem niskotemperaturowym. Jak sama nazwa wskazuje, do ogrzewania wykorzystuje ono niższą temperaturę niż tradycyjne ogrzewanie grzejnikowe, co wpływa korzystnie na zużycie energii oraz atmosferę panującą we wnętrzach. Warto zatem poznać ogrzewanie niskotemperaturowe nieco bliżej.

Ogrzewanie niskotemperaturowe – optymalny rozkład temperatury

Wiele osób słysząc o ogrzewaniu niskotemperaturowym ma na myśli ogrzewanie podłogowe. Istotnie podłogówka to jedno z najpopularniejszych rozwiązań z tego zakresu, ale nie jedyne. Do ogrzewania niskotemperaturowego można bowiem wykorzystywać również ogrzewanie ścienne czy sufitowe, a także grzejniki niskotemperaturowe.

Ogromną zaletą ogrzewania niskotemperaturowego jest optymalny rozkład temperatury we wnętrzu. Jest ona równomierna, a nie tak jak w przypadku ogrzewania tradycyjnymi grzejnikami największa w okolicy grzejnika oraz pod sufitem. Systemy współpracujące z niskimi temperaturami powodują znacznie mniejszy obieg powietrza we wnętrzach, co ogranicza wzbijanie się kurzu, dzięki czemu poprawia komfort życia alergików.

Ogrzewanie niskotemperaturowe – jakie zasilanie?

Ogrzewanie niskotemperaturowe może współpracować z różnymi źródłami ciepła. Mogą to być kotły gazowe np. kondensacyjne o wysokiej sprawności, jak również ekologiczne źródła ciepła. Do tych ostatnich należą m.in. pompy ciepła oraz kolektory słoneczne, które bez trudu potrafią ogrzać czynnik grzewczy do wymaganej przez instalację temperatury czyli ok. 27 stopni Celsjusza.

Zalety ogrzewania niskotemperaturowego

Wspomniano już wyżej, że ogrzewanie niskotemperaturowe powoduje znacznie lepszy rozkład temperatury we wnętrzu oraz zmniejsza objawy alergii. Nie są to jednak jedyne zalety tego systemu grzewczego. Warto również wspomnieć, że do ogrzewania zużywane jest znacznie mniej energii niż w przypadku systemów wysokotemperaturowych. Natomiast ta, która jest konieczna do sprawnego działania systemu grzewczego jest wykorzystywana znacznie bardziej efektywnie. To zjawisko bardzo korzystne pod każdym względem, gdyż wykorzystanie ogrzewania niskotemperaturowego nie tylko przyczynia się do obniżenia globalnego zużycia energii, ale również zmniejsza koszty ogrzewania, które w naszym klimacie nie są niskie. Jeśli dodamy do tego wykorzystanie ekologicznych źródeł ciepła, to już nie powinno nas dziwić, że ogrzewanie niskotemperaturowe ma tak wielu zwolenników i staje się coraz popularniejsze.

Czy ogrzewanie niskotemperaturowe ma jakieś wady?

Patrząc na długą listę zalet ogrzewania niskotemperaturowego można odnieść wrażenie, że nie ma ono żadnych wad. Niestety nikt nie jest doskonały, dlatego i tutaj można znaleźć pewne cechy, które można uznać za wadę. Należy do nich m.in. trudność w dostosowaniu istniejących systemów grzewczych do zasilania niskotemperaturowego. Położenie podłogówki, z którą najlepiej współpracuje taki system w zamieszkałym domu wymaga gruntownego remontu, co jest nie tylko uciążliwe, ale i kosztowne. Można jednak zastosować rozwiązania pośrednie, czyli wykorzystać niskotemperaturowe źródła ciepła, a istniejące grzejniki wymienić na grzejniki niskotemperaturowe.