kotłownia na pellet
Kompleksowe instalacje w domu jednorodzinnym – Pamiątkowo
3 lipca 2020
instalacje wewnętrzne - Jusik Instalacje
Wymiana pieca gazowego – dlaczego warto?
25 września 2020

Jak oszczędzić na ogrzewaniu? – 3 proste sposoby

jak oszczędzić na ogrzewaniu

W naszym klimacie ogrzewanie jest potrzebne przez co najmniej pół roku, a koszty ogrzewania stanowią spore obciążenie budżetu domowego. Są jednak sposoby na to, by zmniejszyć wydatki na ogrzewanie, a poniżej przedstawimy sposoby oszczędzania ciepła, które można łatwo zastosować. Zobacz 3 proste sposoby i dowiedz się, jak oszczędzić na ogrzewaniu.

Szczelne okna i drzwi

Przez lata głównym powodem strat ciepła, które powodowały wysokie koszty ogrzewania była nieszczelna stolarka okienna. W przypadku współczesnych drzwi i okien problem ten raczej już nie występuje, ale zawsze warto sprawdzić, czy stolarka nie wymaga wyregulowania. W trakcie wielokrotnego otwierania i zamykania okien i drzwi balkonowych mogą powstać drobne nieszczelności, które będą powodować utratę ciepła.

Uszczelniając okna i drzwi należy pamiętać jednak o dostępie powietrza koniecznego do prawidłowej wentylacji pomieszczeń. W budynkach z wentylacją grawitacyjną zwykle zapewniona jest ona poprzez specjalne nawiewniki okienne, których pod żadnym pozorem nie wolno zatykać. To dzięki nim pomieszczenie jest odpowiednio wentylowane, co zapobiega jego zawilgoceniu, które mogłoby skutkować powstaniem pleśni i grzyba na ścianie.

Sterowanie ogrzewaniem

Szukając odpowiedzi na pytanie jak oszczędzić na ogrzewaniu należy pamiętać o tym, by dostosować tryb grzania do aktywności domowników. Dzięki możliwościom współczesnych technologii możemy ustawić poziom temperatury w zależności od pory dnia. Można zatem obniżyć nieco temperaturę wnętrza w ciągu dnia, gdy domownicy są poza domem, podnieść ją nieco na czas przed ich powrotem do domu, a następnie ponownie obniżyć na czas nocy. Takie działania nie tylko pozwolą oszczędzić na ogrzewaniu, ale też wpłyną pozytywnie na samopoczucie domowników, gdyż sen w niższej temperaturze jest zdrowszy.

Ustawiając automatyzację ogrzewania należy wziąć pod uwagę jego rodzaj. Ogrzewanie grzejnikowe pozwala szybko podnieść temperaturę wnętrza, natomiast ogrzewanie podłogowe, które jest niskotemperaturowe, ma większą bezwładność i wolniej reaguje na zadane w sterowniku zmiany.

Głowice termostatyczne

Ważnym elementem wpływającym na wysokość rachunków za ogrzewanie ma instalacja głowic termostatycznych. Dzięki nim możemy kontrolować temperaturę pomieszczenia nawet wtedy, gdy nie możemy zastosować centralnego systemu sterowania całym ogrzewaniem w domu. Dotyczy to przede wszystkim osób mieszkających w budynkach wielorodzinnych, w których jest wspólny węzeł grzewczy.

Głowice termostatyczne pozwalają zadbać o odpowiedni poziom temperatury we wnętrzach i ustawić jej wysokość w zależności od rodzaju pomieszczenia. W łazience możemy zatem ustawić poziom wyższy, a w sypialni czy kuchni niższy.

To tylko 3 proste sposoby, które mogą Ci pomóc oszczędzić na ogrzewaniu całkiem spore kwoty. Przy okazji pamiętaj, że obniżenie zużycia energii ma też pozytywny wpływ na środowisko naturalne, więc warto oszczędzać na ogrzewaniu również z tego powodu.