jak oszczędzić na ogrzewaniu
Jak oszczędzić na ogrzewaniu? – 3 proste sposoby
28 sierpnia 2020
przyłącza gazowe Poznań
Ile kosztuje przyłącze gazowe?
13 października 2020

Wymiana pieca gazowego – dlaczego warto?

instalacje wewnętrzne - Jusik Instalacje

Wiele się mówi ostatnio na temat konieczności wymiany pieców węglowych na źródła bardziej ekologiczne czyli np. piece gazowe lub inne systemy ogrzewania w domu np. pompy ciepła. Posiadacze pieców gazowych nie zdają sobie jednak sprawy z faktu, że oni również powinni zastanowić się nad wymianą pieca gazowego na nowy. Oto kilka argumentów, które podpowiedzą, dlaczego wymiana pieca gazowego to dobry pomysł.

Nowy piec gazowy a zmniejszenie zużycia energii

Piece gazowe zainstalowane w domach to często urządzenia montowane w momencie budowy domu lub przy jego remoncie generalnym. Mogą mieć kilkanaście lat, a czasem i więcej, a ponieważ nadal działają, to mało kto rozważa ich wymianę na nowe. Często wiąże się to z przekonaniem, że wymiana pieca gazowego to wysoki koszt, więc dopóki sytuacja (np. awaria) nie zmusza nas do wymiany kotła, to nie zajmujemy się rozważaniem możliwości wymiany pieca.

Takie podejście nie jest jednak zjawiskiem pozytywnym z punktu widzenia ekonomii. Piec, który ma już sporo lat ma zdecydowanie niższą sprawność działania niż pieców produkowanych obecnie. Pamiętajmy, że rozwój technologiczny znacząco przyspieszył na przestrzeni ostatnich kilkunastu lat i dotyczy to wszystkich branż, w tym również pieców do centralnego ogrzewania. Nowoczesne kotły gazowe kondensacyjne mają zdecydowanie wyższą sprawność niż piece dwufunkcyjne. W praktyce oznacza to lepsze wykorzystanie paliwa gazowego, a co za tym idzie niższe koszty ogrzewania. Oznacza to, że inwestycja w nowy piec gazowy zwróci się dość szybko.

Wymiana pieca gazowego a ekologia

Troska o środowisko naturalne zaczyna stawać się czynnikiem mocno wpływającym na codzienne wybory wielu ludzi. Chętniej wybierają oni produkty ekologiczne, opakowania wielorazowego użytku oraz urządzenia, które zużywają mniej energii. Nic zatem dziwnego, że wymiana pieca gazowego jest dla nich jedną z decyzji, która pozwala lepiej zadbać o naszą planetę i dołożyć swoją cegiełkę do walki o obniżenie zużycia energii na świecie. Nowy piec gazowy będzie bardziej efektywnie wykorzystywał paliwo gazowe, a zatem uzyskane takiej samej temperatury wnętrza będzie wiązało się z mniejszym użyciem gazu.

Wymiana pieca gazowego – kwestie techniczne

Dwa powyższe argumenty jasno pokazały, że warto zdecydować się na wymianę pieca gazowego na nowy. Przed podjęciem decyzji o tym, jaki nowy piec gazowy zostanie zainstalowany, z pewnością warto skonsultować się z firmą instalacyjną. Doświadczony instalator podpowie, jaki piec gazowy kupić. Wybór zależy bowiem od wielu czynników, wśród których istotne znaczenie ma metraż domu, rodzaj istniejącej instalacji grzewczej oraz sposób odprowadzania spalin. Przy zamianie pieca gazowego z otwartą komorą spalania na piec gazowy kondensacyjny konieczne będzie wykonanie przeróbek w istniejącym systemie odprowadzania spalin. Zwykle jednak jest możliwość dostosowania istniejących przewodów spalinowych do nowego pieca kondensacyjnego.