powietrzna pompa ciepła Jusik instalacje
Powietrzna pompa ciepła – fakty i mity
18 maja 2020
Instalacje solarne - Jusik instalacje
Kolektory słoneczne – co musisz o nich wiedzieć?
31 maja 2020

Domowa stacja uzdatniania wody – kiedy warto?

stacja uzdatniania wody

Wybierając miejsce zamieszkania zwracamy uwagę na wiele rzeczy, m.in. lokalizację, sąsiedztwo, dostęp do różnorakiej infrastruktury. Rzadko kto jednak sprawdza jakość wody w wodociągu, co niestety może się skończyć przykrą niespodzianką, że woda jest twarda i nienajlepszej jakości. W takiej sytuacji może przydać się domowa stacja uzdatniania wody. Zobaczmy, kiedy warto ją instalować.

Stacja zmiękczania wody – korzyści

Na początek warto poświęcić kilka słów na temat korzyści z posiadania w domu miękkiej wody. Miękka woda oznacza mniej kamienia w czajniku, garnkach oraz na ceramice i armaturze łazienkowej. Oznacza również mniejsze zakamienienie grzałki w pralce czy wnętrza zmywarki, a co za tym idzie wpływa korzystnie na ilość energii zużywanej przez te urządzenia.

Miękka woda to również korzyści dla środowiska, nie tylko dzięki wspomnianym wyżej oszczędnościom energii, ale również mniejszemu zużyciu detergentów. W miękkiej wodzie są one skuteczniejsze, a zatem można używać ich mniej niż przy wodzie twardej. Dodatkową zaletą, którą doceniają przede wszystkim smakosze herbaty, jest zdecydowanie lepszy smak wody miękkiej.

Jak działa domowa stacja uzdatniania wody?

Domowa stacja uzdatniania wody to urządzenie, które montuje się najczęściej zaraz na początku wewnętrznej instalacji wodociągowej. Jej zadaniem jest zmiękczenie wody, odżelazienie jej oraz usunięcie ewentualnych zanieczyszczeń. W niektórych stacjach jest od razu wbudowany filtr węglowy, który jeszcze poprawia jakość wody, usuwając z niej resztki chloru, co znacząco poprawia smak wody. W innych stajach filtr ten można zastosować dodatkowo, niekoniecznie w samej stacji, ale jako oddzielny jej element np. bezpośrednio przy kuchni, oczyszczając z jego pomocą wyłącznie wodę pitną.

Jak wybrać domową stację uzdatniania wody?

Widząc tyle korzyści, jakie płyną z instalacji domowej stacji uzdatniania wody nasuwa się pytanie dotyczące jej wyboru. Wbrew pozorom nie jest to takie proste, bo przed zakupem stacji uzdatniania wody należy wziąć pod uwagę średnie zużycie wody w domu, stopień jej twardości oraz poziom innych zanieczyszczeń, zwłaszcza żelaza. Nie ma sensu instalować stacji uzdatniania wody o zbyt dużych możliwościach filtracji, bo i tak nie zużyjemy jej mocy w całości, a zarówno koszt jej zakupu, jak i utrzymania będą sporo wyższe.

Jak poznać, że stacja uzdatniania wody jest potrzebna?

Jak widać głównym kryterium świadczącym o tym, że warto instalować stację uzdatniania wody, jest jakość wody. Przed podjęciem decyzji o jej zakupie warto zatem dowiedzieć się jaka jest woda w domu, badając twardość wody z kranu. Możesz to zrobić prostym testem twardości wody. Woda miękka ma twardość 4–8°dH, a woda średnio miękka 8–15 °dH, a woda twarda 15-21°dH. Im bliżej dwucyfrowych wartości, tym woda twardsza, a to oznacza, że dla poprawy parametrów konieczny jest montaż domowej stacji uzdatniania wody.