stacja uzdatniania wody
Domowa stacja uzdatniania wody – kiedy warto?
23 maja 2020
wkłady kominowe rodzaje
Wkład kominowy – jaki wybrać?
8 czerwca 2020

Kolektory słoneczne – co musisz o nich wiedzieć?

Instalacje solarne - Jusik instalacje

Odnawialne źródła energii są coraz częściej i chętniej wykorzystywane w naszych domach. Nikogo już nie dziwi obecność na dachu kolektorów słonecznych, służących do ogrzewania ciepłej wody użytkowej, ale nadal nie jest to zjawisko powszechne. Zobaczmy co warto wiedzieć o kolektorach słonecznych, żeby móc świadomie podjąć decyzję o ich montażu.

Kolektory słoneczne – rodzaje

Kolektory słoneczne, o których powszechnie mówi się panele słoneczne, to urządzenia pozwalające na ogrzewanie ciepłej wody użytkowej. Czasem mogą służyć również jako wspomaganie dla ogrzewanie domu, ale jest to raczej rzadkie ich zastosowanie.

Rozważając wybór kolektorów słonecznych warto wiedzieć, że dostępne są dwa ich rodzaje: kolektory płaskie i kolektory próżniowe. Kolektory płaskie są zdecydowanie bardziej popularne i większość instalacji wykonywanych jest właśnie przy ich użyciu. Drugi rodzaj paneli słonecznych czyli kolektory słoneczne próżniowe są zbudowane z rur wypełnionych próżnią. Dzięki swojej konstrukcji pozwalają zmniejszyć straty ciepła, ale są sporo droższe od kolektorów płaskich i w związku z tym są mniej popularne i wybiera się je raczej tam, gdzie niemożliwy jest właściwy montaż płaskich paneli słonecznych.

Kolektory słoneczne płaskie– zasada działania

Kolektory solarne działają wykorzystując promieniowanie słoneczne, które jest zbierane przez specjalny absorber. Ciepło wytworzone w ten sposób przekazywane jest do krążącej w kolektorach substancji. Zwykle jest to glikol, który wędruje w instalacji do zbiornika na ciepłą wodę użytkową i tam odbywa się wymiana ciepła. Zgromadzona w zbiorniku woda ogrzewa się od glikolu, a ten krążąc w wymienniku schładza się i wraca rurami na dach, by ponownie ogrzać się od absorbera.

Efektywność działania solarów zależy przede wszystkim od ich umiejscowienia. Jeśli mają służyć wyłącznie do ogrzewania ciepłej wody użytkowej, to najkorzystniej jest je ustawiać w nachyleniu od 30-45°C. Jeśli jednak mają służyć również jako wspomaganie centralnego ogrzewania, czyli powinny być najbardziej efektywne zimą, to korzystniej jest je postawić bardziej pionowo, biorąc pod uwagę fakt, że zimą słońce jest niżej nad horyzontem.

Panele słoneczne a polski klimat – czy to ma sens?

Wiedząc już jakie są rodzaje kolektorów słonecznych oraz znając zasadę ich działania niejeden zastanawia się, czy montaż kolektorów słonecznych w polskim klimacie będzie dawał oczekiwane efekty. Wbrew temu, co się powszechnie uważa, kolektory słoneczne są efektywne nie tylko w okresie letnim, ale również zimą. Oczywiście nie grzeją one wody tak samo szybko jak latem i nie są w tym okresie tak efektywne, ale nawet krótki czas nasłonecznienia sprawia, że panele się nagrzewają i mogą ogrzewać ciepłą wodę użytkową, a każde podniesienie jej temperatury o kilka czy kilkanaście stopni to mniejszy koszt innych źródeł ciepła używanych do jej dalszego podgrzania.

Inwestycja samodzielna czy z dotacją?

Montaż paneli słonecznych to inwestycja, która niesie za sobą koszty. Warto jednak wiedzieć, że w wielu miejscach w Polsce można uzyskać dotacje na instalacje solarne, które mogą znacząco obniżyć koszt inwestycji. Warunki ich otrzymania oraz procent dofinansowania mogą być różne, dlatego rozważając ich montaż warto zrobić mały research i sprawdzić, czy w naszym rejonie nie ma programu dofinansowania solarów. Udział w takim programie może pozwolić zaoszczędzić dobre kilka tysięcy złotych.