Przyłącze wody Szamotuły
Przyłącza wodne – od czego zacząć?
9 maja 2020
stacja uzdatniania wody
Domowa stacja uzdatniania wody – kiedy warto?
23 maja 2020

Powietrzna pompa ciepła – fakty i mity

powietrzna pompa ciepła Jusik instalacje

Ogrzewanie pompami ciepła nie jest w Polsce jeszcze zbyt popularne. Być może przyczyną takiego stanu jest to, że wokół pomp ciepła, zwłaszcza tych powietrznych, narosło sporo mitów. Zobaczmy, które z powielanych stwierdzeń dotyczących pomp ciepła są prawdziwe, a które nie mają z prawdą nic wspólnego. Oto najważniejsze fakty i mity o powietrznych pompach ciepła.

Powietrzna pompa ciepła jest droga – MIT

Pierwszym mitem, który niestety większość osób zniechęca już na etapie wyboru ogrzewania do domu, są koszty. Powietrzna pompa ciepła dla domu o powierzchni ok. 200 m2, w którym mieszkają 4 osoby, to koszt ok. 25-30 tys. zł. Kotłownia gazowa dla domu o takiej powierzchni będzie kosztować sporo więcej, a dokładny koszt zależy od tego ile kosztuje przyłącze gazowe. Im dalej od gazociągu, tym droższa będzie to inwestycja i tym bardziej opłacalna będzie powietrzna pompa ciepła.

Powietrzna pompa ciepła nie sprawdzi się w polskim klimacie – MIT

Faktem jest, że powietrzna pompa ciepła ma najwyższą sprawność, gdy temperatura na zewnątrz jest umiarkowana. Nie oznacza to wcale, że nie będzie ona działać, gdy zaczną się temperatury poniżej -15, -20 czy nawet -25°C, gdyż powietrzne pompy ciepła są przystosowane do pracy w takich warunkach. Zakres działania jest zależny od konkretnego modelu pompy, dlatego przed zakupem warto sprawdzić wszystkie parametry pompy ciepła.

Warto wiedzieć, że w sytuacji bardzo niskiej temperatury powietrzna pompa ciepła wykorzystuje grzałkę elektryczną, dzięki której nawet siarczyste mrozy nie powodują obniżenia temperatury we wnętrzu domu. Nie jest jednak prawdą, że z powodu pobierania energii elektrycznej do grzania przy mrozach na zewnątrz koszty ogrzewania przy pomocy powietrznej pompy ciepła są tak samo wysokie jak koszty ogrzewania elektrycznego. Porównanie pompy ciepła z ogrzewaniem elektrycznym zawsze jest korzystne dla pompy ciepła, której COP (współczynnik wydajności) jest wyższy od 1. Im wyższy COP, tym sprawność wyższa i tym niższy koszt ogrzewania w porównaniu z ogrzewaniem elektrycznym.

Powietrzna pompa ciepła jest tańsza niż pompa gruntowa – FAKT

Pompa powietrzna jest zdecydowanie łatwiejsza w instalacji niż pompa gruntowa. Nie wymaga bowiem instalacji dolnego źródła ciepła, co znacznie ułatwia jej montaż. Dzięki temu montaż powietrznej pompy ciepła nie wymaga prac ziemnych wokół domu, co nie tylko obniża koszty jej instalacji, ale również nie powoduje dużej ingerencji w działkę. Pompy ciepła mogą być zatem instalowane nie tylko w nowych, dopiero co budowanych domach, ale również w tych starszych, których właściciele planują zmiany systemów ogrzewania na bardziej wydajne i ekologiczne.

Powietrzna pompa ciepła – w zimie grzeje, w lecie chłodzi – FAKT

Jeśli powietrzna pompa ciepła ma nie tylko funkcję ogrzewania, ale również grzania ciepłej wody użytkowej, to nic nie stoi na przeszkodzie, żeby wykorzystać ją w lecie do chłodzenia pomieszczeń. Pompa ta musi bowiem wydmuchiwać chłodne powietrze, z którego odebrała ciepło potrzebne do podgrzania wody. Powietrze to można wykorzystać do chłodzenia pomieszczeń, pod warunkiem, że pompa da nam taką możliwość. Pompy tego typu to tzw. pompy rewersyjne.