Instalacja centralnego ogrzewania jest jedną z podstawowych instalacji w każdym domu. Przy jej wyborze warto zwracać uwagę nie tylko na koszt wykonania instalacji co, ale również na jej sprawność, komfort użytkowania oraz koszty związane z jej eksploatacją. Kryteriów, wg których można podzielić instalacje centralnego ogrzewania jest wiele, a my dziś skupimy się na podziale według temperatury czynnika grzewczego.
Wysokotemperaturowa instalacja centralnego ogrzewania przez długi czas była niezwykle popularna. Jej działanie opiera się na tłoczeniu do grzejników wody o temperaturze powyżej 70°C. Temperaturę taką można osiągnąć dzięki różnym kotłom, zarówno zasilanym paliwem stałym, jak i kotłom gazowym czy olejowym. W przypadku kotłów na paliwo stałe jest to jedyny możliwy sposób wykorzystania ich funkcji. Działanie w warunkach niskiej temperatury powoduje odkładanie się sadzy na wymienniku ciepła, co z kolei negatywnie wpływa na ich sprawność.
Elementem grzewczym służącym do ogrzewania domu za pomocą instalacji wysokotemperaturowej są grzejniki, a ogrzewanie odbywa się przez konwekcję. Zjawisko to powoduje ruch powietrza wewnątrz pomieszczeń, co jest zjawiskiem wysoce niekorzystnym dla osób cierpiących na alergię na kurz. Instalacja centralnego ogrzewania tego rodzaju powoduje też wysuszanie powietrza, co również jest zjawiskiem wysoce niepożądanym. Dla poprawy warunków w pomieszczeniach ogrzewanych grzejnikami warto korzystać z nawilżaczy powietrza.
Drugim rodzajem instalacji grzewczych w domu jest instalacja niskotemperaturowa. Jest to instalacja c.o., która do swojego działania wykorzystuje wodę o temperaturze ok. 40-50°C. W związku z niższą temperaturą czynnika grzewczego, do ogrzania pomieszczeń w domu potrzebna jest większa powierzchnia grzewcza, którą jest najczęściej podłoga.
Do zasilania niskotemperaturowej instalacji centralnego ogrzewania można wykorzystać różne źródła ciepła. Najlepiej w tej roli sprawdzają się pompy ciepła oraz kotły kondensacyjne, przy czym można również wykorzystać do tego celu inne kotły gazowe czy olejowe.
Ogrzewanie podłogowe swoje działanie opiera na promieniowaniu, co znacząco zmniejsza ruch powietrza w pomieszczeniu i nie powoduje nadmiernego jego wysuszania. Jest to zatem zjawisko korzystne dla alergików, ale nie tylko. Podłogowa instalacja c.o. jest bowiem zdrowsza dla wszystkich domowników ze względu na bardziej naturalny rozkład temperatury.
Patrząc na powyższe porównanie może nasuwać się pytanie, jaka instalacja centralnego ogrzewania będzie najlepsza w Twoim przypadku. Odpowiedź nigdy nie będzie jednoznaczna, bo na wybór wpływa wiele czynników. Przede wszystkim musisz odpowiedzieć na pytanie, czy ma to być nowa instalacja c.o. czy chcesz wykorzystać elementy instalacji istniejącej. W takiej sytuacji wybór często jest mocno ograniczony, chyba że robisz remont generalny. Jeśli jednak ma to być instalacja w nowym domu, to powinieneś porównać oba typy instalacji, określić swoje priorytety, a następnie wybrać tę, która najlepiej do nich pasuje.