dofinansowanie na wymianę pieca Poznań
Dofinansowanie na wymianę pieca w Poznaniu – gdzie, ile i jak uzyskać
1 stycznia 2018
Gruszczyn - grzejnik stalowy
Gruszczyn ul. Spadochronowa
15 stycznia 2018

Ogrzewanie podłogowe vs grzejniki – co wybrać?

ogrzewanie podłogowe - Jusik instalacje

Wybór systemu ogrzewania do domu to jedna z ważniejszych decyzji, jaką musi podjąć inwestor. Musi zdecydować nie tylko czy będzie to ogrzewanie gazowe, kocioł na paliwa stałe czy pompa ciepła, ale również, w jaki sposób ciepło będzie rozprowadzane po domu. Zobacz porównanie ogrzewanie podłogowe vs grzejniki i przekonaj się, co warto wybrać.

Rodzaj ogrzewania a rodzaj kotła

Ogrzewanie podłogowe to ogrzewanie niskotemperaturowe, co oznacza, że do jego efektywnego działania wystarczy woda o temperaturze ok. 27-30°C. Doskonale działa zatem z pompą ciepła oraz kotłami kondensacyjnymi, do maksimum wykorzystując ich możliwości grzewcze i uzyskując maksymalną wydajność.

Z kolei kotły na paliwo stałe pozwalają osiągnąć wyższą temperaturę wody w instalacji grzewczej, dlatego lepiej się sprawdzają w ogrzewaniu wykorzystującym grzejniki. Można je co prawda wykorzystywać w instalacjach podłogowych, ale uzyskanie niskiej temperatury potrzebnej do zasilania podłogówki jest nieco trudniejsze i obniża wydajność kotłów.

Ogrzewanie podłogowe vs grzejniki a koszty

Szukając optymalnego sposobu ogrzewania domu bez wątpienia należy brać również pod uwagę aspekt ekonomiczny. W przypadku ogrzewania warto przyjrzeć się mu zarówno od strony kosztów instalacji jak i późniejszych kosztów eksploatacyjnych. W wielu domach wydatki na ogrzewanie stanowią bardzo istotnie podnoszą koszty utrzymania domu w okresie grzewczym.

Podejmując decyzję o wyborze ogrzewania należy zatem spojrzeć na ten temat całościowo. Zwykle w takim zestawieniu szala zdecydowanie przechyla się w kierunku ogrzewania podłogowego. Jest ono co prawda nieco droższe na etapie inwestycji od tradycyjnego ogrzewania z grzejnikami, ale za to zdecydowanie lepiej wypada, gdy porównujemy koszty eksploatacyjne.

Podłogówka vs grzejniki a wygląd wnętrza

Wybór sposobu ogrzewania ma również wpływ na wystrój wnętrza. Bez wątpienia nowoczesne grzejniki coraz częściej przyjmują atrakcyjny wygląd i nie szpecą, tak jak ich żeliwni poprzednicy. Jednakże trudno je umieścić w nowoczesnych pomieszczeniach z dużymi przeszkleniami czy w pokojach na poddaszu, gdyż ich obecność znacząco obniża funkcjonalność wnętrza. Dodatkowo grzejniki powodują ruch powietrza, czego efektem są brzydkie ślady kurzu na ścianie nad grzejnikiem, które często są widoczne już po 1-2 sezonach.

Grzejniki vs podłogówka a zdrowie

Ostatnim czynnikiem, co wcale nie oznacza, że najmniej ważnym, który bez wątpienia należy brać pod uwagę wybierając rodzaj ogrzewania do domu, jest zdrowie. Grzejniki powodując ruch powietrza wzniecają kurz który krąży wraz z ogrzanym powietrzem, co niestety nie służy alergikom. Dodatkowym problemem jest wysuszanie powietrza w ogrzewanym pomieszczeniu, co źle wpływa na zdrowie jego mieszkańców. Niekorzystny jest również rozkład temperatury, gdyż blisko grzejników jest cieplej niż w innych częściach pomieszczenia. Dużo lepiej w tym zestawieniu wypada podłogówka, która działa przez promieniowanie, a zatem nie powoduje ruchu powietrza, nie wysusza go również, gdyż ma niższą temperaturę oraz zapewnia najbardziej komfortowy rozkład temperatury we wnętrzu.

Patrząc na powyższe zestawienie trudno się dziwić, że ogrzewanie podłogowe cieszy się rosnącą popularnością. Wygrywa ona z tradycyjnymi grzejnikami na każdym polu, dlatego nowocześni inwestorzy właśnie ten sposób ogrzewania wybierają najczęściej. Jeśli nie jesteś jeszcze przekonany, że Ty też powinieneś lub masz jakieś pytania związane z podłogówką, to skontaktuj się z nami, a my chętnie udzielimy Ci dodatkowych informacji.