jak działa pompa ciepła
Jak działa pompa ciepła?
24 sierpnia 2021
czy pompa ciepła się opłaca
Czy pompa ciepła się opłaca?
6 grudnia 2021

Wymiana pieca na gazowy – 3 powody, dla których warto to zrobić

wymiana pieca na gazowy

Zanieczyszczenie środowiska spowodowane niską emisją powoduje, że coraz więcej osób decyduje się na wymianę pieca używanego do ogrzewania budynku. Nie bez znaczenia jest fakt, że w części gmin są wprowadzane przepisy ograniczające możliwość stosowania kotłów starszej generacji oraz pojawiają się dofinansowania umożliwiające obniżenie kosztów wymiany pieca. Sprawdźmy zatem, dlaczego wymiana kotła węglowego to korzystne rozwiązanie.

Nowoczesny kocioł gazowy – niższe koszty eksploatacji

Nowoczesne ogrzewanie gazowe bazuje na kotłach o bardzo wysokiej sprawności działania. Dzięki temu energia wytworzona z palącego się gazu jest wykorzystywana w bardzo efektywny sposób. Najlepszym rozwiązaniem jest kocioł kondensacyjny czyli kocioł gazowy z zamkniętą komorą spalania, który jest najefektywniejszy współdziałając z ogrzewaniem niskotemperaturowym jakim jest ogrzewanie podłogowe. Dobrze się jednak sprawdza również w połączeniu z tradycyjnymi grzejnikami, uzyskując zdecydowanie wyższe parametry sprawności niż kotły gazowe z otwartą komorą spalania, co znacząca obniża koszty ogrzewania domu.

Kotły gazowe – bezobsługowe działanie

Kocioł gazowy to urządzenie, które działa niemal zupełnie bezobsługowo. Wystarczy raz ustawić sterowanie ogrzewaniem oraz okresowo robić przegląd kotła i na tym kończy się lista czynności, które trzeba wykonać, by ogrzewanie gazowe działało. Dla osób, które wcześniej miały kotły na paliwo stałe to miła odmiana, gdyż obsługa kotłów wymaga zdecydowanie więcej wysiłku i czasu. Po pierwsze trzeba zamówić węgiel, wyładować go do kotłowni, a potem pilnować, by cały czas podajnik był wypełniony w odpowiednim stopniu. To wymaga wiele czasu i uwagi, a pominięcie któregoś z tych zadań powoduje, że w domu jest bardzo zimno.

Wymiana kotła węglowego na gazowy – możliwość dofinansowania

Ważnym argumentem, który często słyszymy od osób decydujących się na wymianę pieca, jest możliwość obniżenia kosztów jego wymiany dzięki uzyskaniu dofinansowania. Wysokość dotacji i warunki jej uzyskania zależą od lokalizacji, gdyż w Polsce programy dotacji do wymiany pieca mają często charakter lokalny. Warto zatem sprawdzić, czy w gminie, powiecie lub województwie nie ma jakiegoś programu, który pozwoliłby obniżyć koszty wymiany kotła węglowego na kocioł gazowy. Należy też zapoznać się uważnie z wymaganiami i sprawdzić, co jest warunkiem uzyskania dofinansowania, bo każdy program dotacji może mieć inne wymagania co do rodzaju kotłów, które podlegają wymianie.

Powyższe trzy powody jasno pokazują, że kocioł gazowy jest rozwiązaniem bardziej ekonomicznym i ekologicznym. Dodatkowo nie wymaga obsługi, co w dzisiejszym zabieganym świecie również mocno przemawia na jego korzyść. Współpracuje też z ogrzewaniem niskotemperaturowym, które jest znacznie korzystniejsze dla człowieka, więc jeśli przeprowadzasz w domu remont generalny i bierzesz pod uwagę zmianę sposobu ogrzewania, to kocioł kondensacyjny będzie w Twojej sytuacji najlepszym rozwiązaniem.