przegląd kotłów gazowych poznań
Przegląd pieca gazowego – jak często go robić?
29 lipca 2021
wymiana pieca na gazowy
Wymiana pieca na gazowy – 3 powody, dla których warto to zrobić
14 października 2021

Jak działa pompa ciepła?

jak działa pompa ciepła

Pompa ciepła to urządzenie stosowane w Polsce od kilkunastu lat, które zyskuje coraz więcej zwolenników. Doceniany jest jej ekologiczny i ekonomiczny charakter, więc jej wybór oznacza korzyści zarówno dla środowiska, jak i dla portfela. Nie każdy jednak wie, jak działa pompa ciepła, dlatego postaramy się to wyjaśnić.

Pompa ciepła – zasada działania

Pompa ciepła to urządzenie, które nie produkuje energii, ale odzyskuje ją ze środowiska naturalnego. Może ją czerpać z wody, gruntu lub powietrza, przetwarzając ją na energię wykorzystywaną do zasilania systemów centralnego ogrzewania zamontowanych w domach jednorodzinnych. Nie ma tu zatem produkcji energii, jak to ma miejsce w przypadku ogrzewania kotłem gazowym czy węglowym, ale jest jedynie przemiana energii pierwotnej na energię grzewczą. Jest to możliwe dzięki procesom termodynamicznym i pobieranej energii elektrycznej, która umożliwia transport wytworzonej energii do instalacji centralnego ogrzewania w budynku. Co ważne, musi to być ogrzewanie niskotemperaturowe czyli np. ogrzewanie podłogowe, bo temperatura wody wykorzystywanej do centralnego ogrzewania nie przekracza zwykle 55°C.

Rodzaje pomp ciepła

Napisaliśmy wyżej, że pompy ciepła mogą wykorzystywać różne źródła energii znajdującej się w środowisku. W zależności od rodzaju źródła wyróżniamy:

  • gruntowe pompy ciepła
  • wodne pompy ciepła
  • powietrzne pompy ciepła

Gruntowe pompy ciepła

Gruntowe pompy ciepła to urządzenia wykorzystujące energię zawartą w gruncie. Należy ona do najbardziej efektywnych pomp ciepła i może w pełni zaspokoić zapotrzebowanie na energię używaną do c.o. i c.w.u. Jej najważniejszym elementem jest wymiennik ciepła w postaci rur zakopanych na głębokości ok. 80-120cm, w których krąży płyn pobierający ciepło z gruntu. Jej montaż wymaga wykonania prac gruntowych, dlatego wykonuje się je najczęściej w budynkach nowobudowanych, wokół których teren nie został jeszcze zagospodarowany.

Wodne pompy ciepła

Wodne pompy ciepła czerpią energię z wód gruntowych. Również wymagają prac budowlanych, ale w odróżnieniu od pomp gruntowych, budowany jest pionowy wymiennik ciepła. Oparty jest on na odwiertach na głębokość nawet kilkudziesięciu metrów, których wykonanie co prawda wymaga specjalistycznego sprzętu, ale nie powoduje konieczności przekopania całej przydomowej działki.

Powietrzne pompy ciepła

Powietrzna pompa ciepła, jak sama nazwa wskazuje, odzyskuje energię z powietrza znajdującego się na zewnątrz budynku. Jest ona najłatwiejsza i najszybsza w montażu, gdyż nie wymaga ingerencji w działkę, co znacznie ułatwia jej montaż nie tylko w nowych budynkach, ale również w budynkach istniejących i poddawanych generalnemu remontowi. Dzięki temu z ekologicznych źródeł ciepła, do których należy pompa ciepła, mogą korzystać wszyscy, niezależnie od tego, czy dopiero budują dom, czy planują większy remont w domu już istniejącym.