Budowa nowego domu wymaga doprowadzenia mediów, takich jak prąd, woda, gaz oraz wykonania instalacji kanalizacyjnej. Niektóre z nich, tak jak instalacja wod.-kan., są wykonywane na różnych etapach budowy. Zobaczmy, kiedy należy wykonać kolejne elementy instalacji wod.-kan.
Pierwszym etapem budowy instalacji wodno-kanalizacyjnej w domu jednorodzinnym jest etap wylewania fundamentów. Już wtedy należy w gruncie ułożyć rury kanalizacyjne odprowadzające ścieki z domu oraz wykonać przyłącze wodne. Rura z wodą powinna być prowadzona poniżej poziomu przemarzania, a zatem doprowadzenie wody do budynku zwykle znajduje się na poziomie ok. 1,5m pod poziomem gruntu czyli pod ławą fundamentową.
Rury kanalizacyjne natomiast układa się w taki sposób, by zapewniony był odpowiedni spadek umożliwiający grawitacyjny spływ nieczystości, co zwykle wymaga przepustu w ścianie fundamentowej. Po wykonaniu instalacji kanalizacyjnej na tym etapie należy sprawdzić jej szczelność i dopiero potem można przystąpić do zasypania rur ziemią i wykonania podkładu betonowego.
Kolejnym etapem prac związanych z wykonaniem instalacji wod.-kan. jest ich rozprowadzenie wewnątrz budynku. Można do tego przystąpić, gdy budynek jest w stanie surowym. Nie ma przeszkód, by wykonywać te prace, gdy jest on w stanie surowym otwartym, ale w praktyce wykonuje się je raczej po instalacji okien, chroniąc elementy instalacji wod.-kan. przed ewentualną kradzieżą.
Rozprowadzenie instalacji wod.-kan. odbywa się zgodnie z projektem, choć na tym etapie można jeszcze wprowadzać niewielkie zmiany, związane np. z przesunięciem miejsca instalacji zlewozmywaka, umywalki czy toalety. Rozprowadzenie rur wodnych wymaga wykonania bruzd w ścianach, co pozwoli ukryć rury wodne pod tynkami, wykonywanymi na dalszych etapach prac budowlanych w domu.
Ten etap zwykle trwa najdłużej i wymaga najwięcej uwagi. Może być prowadzony równocześnie z wykonaniem instalacji centralnego ogrzewania oraz z innymi pracami instalacyjnymi w domu np. elektrycznymi. Doświadczenia pokazują jednak, że lepiej jest, gdy ekipy pracują jedna po drugiej, a nie jednocześnie, gdyż dzięki temu nie przeszkadzają sobie nawzajem i każdy może zaplanować przebieg prac instalacyjnych zgodnie z własnym planem, nie wchodząc w drogę innej ekipie.
Ostatnim etapem wykonywania instalacji wod.-kan. w domu jednorodzinnym jest montaż urządzeń. Jest to etap finalny, który kończy montaż instalacji i jest wykonywany już na końcowym etapie prac wykończeniowych w domu. To właśnie wtedy montuje się armaturę i ceramikę łazienkową (tzw. biały montaż) oraz podłącza się zlewozmywak w kuchni. Na tym etapie kończy się praca instalatorów, a zwieńczeniem prac związanych z wykonaniem instalacji wod.-kan. w domu jest montaż licznika wody przez wodociągi, co umożliwia korzystanie z wszystkich zainstalowanych urządzeń.