W wielu rejonach naszego kraju obowiązują ustawy antysmogowe, które wymuszają wymianę tzw. kopciuchów (sprawdź terminy wymiany pieca w Poznaniu i okolicach). Wiele osób decyduje się na wymianę źródeł ciepła, zarówno ze względu na przepisy, które tego wymagają, jak i chęć ograniczenia emisji spalin w najbliższym otoczeniu. Sprawdźmy zatem, jakie są masz możliwości, gdy chcesz wybrać ekologiczne ogrzewanie domu.
Bardzo często paliwo stałe kojarzy się ludziom z ze starymi kotłami węglowymi, które emitowały bardzo dużą ilość szkodliwych spalin. Nowoczesne kotły na węgiel lub drewno nie są tak szkodliwe dla środowiska naturalnego, pod warunkiem, że spełniają rygorystyczne normy, których potwierdzeniem jest klasa, jaką ma dany kocioł. Nadal bez przeszkód można korzystać z pieców klasy 5.
Warto jednak wiedzieć, że znacznie lepiej wybrać ekologiczny kocioł na pellet czyli paliwo wykonane ze sprasowanych trocin drzew liściastych lub iglastych. Kotły na pellet są nazywane również kotłami na biomasę, choć pojęcie biomasy jest nieco szersze. Biomasa to bowiem nie tylko pellet, ale również ugniatany brykiet czy drewno opałowe.
Kotły na pellet świetnie sprawdzają się jako źródło ciepła zasilające tradycyjne centralne ogrzewanie grzejnikowe, gdyż podczas spalania pelletu następuje ogrzanie wody do wysokiej temperatury. Nadają się jednak również do połączenia z instalacją wyposażoną w ogrzewanie podłogowe, ale na wejściu do instalacji ogrzewania podłogowego trzeba zainstalować mieszacz, pozwalający na obniżenie temperatury wody. Zawór ten działa również na powrocie z instalacji, gdyż pozwala podgrzać wodę wracającą do kotła, co nie powoduje obniżenia sprawności kotła.
Ekologicznym sposobem na ogrzewanie domu jest montaż pompy ciepła. To rozwiązanie staje się jeszcze bardziej eko, gdy do zasilania wykorzystasz energię słoneczną produkowaną przez ogniwa fotowoltaiczne. Dzięki temu cały system będzie w całości zasilany przez odnawialne źródła energii, a zatem bez wątpienia będzie to najbardziej ekologiczne rozwiązanie służące do ogrzewania domu.
W przeciwieństwie do kotłów na pellet, pompa ciepła najlepiej współpracuje z ogrzewaniem niskotemperaturowym. Jeśli zatem masz u siebie ogrzewanie podłogowe lub planujesz je zainstalować, to montując pompę ciepła do maksimum wykorzystujesz jej potencjał. Nie oznacza to oczywiście, że nie możesz zamontować pompy ciepła, gdy masz w domu kaloryfery. W takiej sytuacji masz dwa wyjścia.
Pierwszym z nich jest wymiana grzejników na większe, co pozwoli na lepsze ogrzanie całego pomieszczenia. Nie zawsze jest jednak miejsce na taką wymianę lub po wyliczeniach okazuje się, że grzejnik musiałby zająć całą ścianę. W takiej sytuacji lepszym pomysłem będzie wysokotemperaturowa pompa ciepła, która bez przeszkód będzie współpracować z instalacją grzejnikową.
Wymiana pieca do ogrzewania domu zawsze oznacza koszty. Przed podjęciem decyzji warto sprawdzić nie tylko, jakie będą koszty urządzenia oraz jego montażu, ale również późniejsze koszty eksploatacji.
W przypadku zakupu kotła na pellet trzeba się liczyć z wydatkiem jednorazowym rzędu 6-7 tysięcy, do nawet kilkunastu, jeśli wybierzesz bardziej nowoczesne rozwiązanie. Do tego dochodzą koszty zakupu pelletu, ok. 1000zł za tonę. Średnio przyjmuje się, że piec na pellet spala dziennie ok. 20 kg pelletu, co oznacza, że tona wystarcza na ok. 50 dni. Gdy przyjąć, że sezon grzewczy trwa ok. pół roku, to na sezon grzewczy potrzeba ok. 3-3,5 tony pelletu, co daje ok. 3-3,5 tys. złotych.
Teraz czas na wstępne oszacowanie kosztów zakupu pompy ciepła. Tutaj koszt urządzenia zaczyna się od kilkunastu tysięcy, w zależności od mocy i rodzaju, a na okolicach 60-70tys. złotych kończąc, gdy mówimy o pompach wysokotemperaturowych. W trakcie użytkowania pompa ciepła pobiera energię elektryczną, której zużycie w czasie sezonu grzewczego szacuje się na 3800-4200kWh. Przyjmując średnią cenę 1kWh w 2024 roku na poziomie 1,15zł daje to koszty w wysokości 4,2-4,8 tys. złotych. Można je oczywiście znacznie obniżyć, jeśli masz w domu instalację fotowoltaiczną, z której pompa może pobierać energię elektryczną. Wówczas, przy odpowiedniej wielkości instalacji fotowoltaicznej, koszt ogrzewania pompą ciepła może zbliżać się do zera.
Warto też wiedzieć, że wybierając ekologiczne ogrzewanie domu możesz skorzystać z dofinansowania. Dostępne są zarówno programy rządowe, jak i samorządowe, dlatego przed podjęciem decyzji o wymianie pieca zawsze sprawdź, czy możesz liczyć na jakieś dotacje.