W rozmowach z naszymi klientami, którzy są dopiero na etapie poszukiwania rozwiązań do ogrzewania swoich domów, bardzo często pojawiają się pytania o pompy ciepła. Dotyczą one m.in. tego jak działa pompa ciepła, czy sprawdzi się w naszym klimacie oraz czy jej montaż jest opłacalny. W tym artykule sprawdzimy czy pompa ciepła się opłaca.
Rozważając instalację pompy ciepła do obliczenia kosztów takiej inwestycji należy wziąć pod uwagę koszt urządzenia oraz koszt jego instalacji. Ceny te zależą przede wszystkim od rodzaju wybranej pompy ciepła, bo od tego zależy, jak duże będą nakłady konieczne do jej montażu. Najtańsza jest powietrzna pompa ciepła, gdyż do jej montażu wystarczy wybicie otworu w ścianie budynku. Znacznie droższe są natomiast koszty montażu pompy ciepła z kolektorem pionowym lub poziomym, ze względu na znacznie większy zakres prac ziemnych związanych z ich montażem. Można jednak ogólnie powiedzieć, że koszt pompy ciepła wraz z jej montażem oscyluje w granicach 30-70 tys. złotych.
Oprócz kosztów związanych z instalacją pompy ciepła musisz z pewnością wziąć pod uwagę również koszty rozprowadzenia instalacji grzewczej po budynku. Pompa ciepła to ogrzewanie niskotemperaturowe, a zatem najlepiej będzie z nią współpracować ogrzewanie podłogowe. Koszt jego rozprowadzenia jest nieco wyższy niż koszt rozprowadzenia tradycyjnej instalacji grzejnikowej, więc przy kalkulacji opłacalności inwestycji w pompę ciepła z pewnością powinieneś wziąć to pod uwagę.
Wiedząc już, jaki jest koszt montażu pompy ciepła zobaczmy, jak wyglądają późniejsze koszty związane z jej eksploatacją. Do swojego działania pompa ciepła potrzebuje jedynie energii elektrycznej, dzięki której możliwe jest krążenie czynnika grzewczego w instalacji. Jest to jednak jedyny koszt, jaki wiąże się z eksploatacją pompy ciepła, gdyż energia, którą używasz do ogrzewania budynku pochodzi z natury czyli z ziemi, wody lub powietrza (w zależności od tego, jaką pompę ciepła wybierzesz). Koszt ten można jednak zmniejszyć, wykorzystując prąd pochodzący z ogniw fotowoltaicznych, których montaż staje się coraz bardziej popularny.
Podsumowując wszystko, co zostało napisane powyżej czas sprawdzić, czy montaż pompy ciepła się opłaca. Porównując bieżące koszty związane z posiadaniem pompy ciepła możemy z całą pewnością stwierdzić, że koszty te będą związane jedynie z kosztami energii elektrycznej. Te zaś można jeszcze obniżyć wykorzystując prąd pochodzący z odnawialnych źródeł czyli z paneli fotowoltaicznych.
Niektórych może przerażać koszt związany z inwestycją w pompę ciepła, gdyż jest to jednorazowy wydatek w wysokości kilkudziesięciu tysięcy złotych. Biorąc jednak pod uwagę różnorodne programy dotacji na montaż OZE (odnawialnych źródeł energii), koszt ten można zdecydowanie obniżyć. Warto zatem dowiedzieć się, jakie dotacje są dostępne w naszym rejonie i jeśli tylko jest taka możliwość, skorzystać z niej, zwiększając opłacalność inwestycji w pompę ciepła.
Biorąc wszystko powyższe pod uwagę z pewnością widać więcej plusów niż minusów instalacji pompy ciepła, a gdy dodamy do tego korzyści środowiskowe, to z całą pewnością możemy powiedzieć, że pompa ciepła się opłaca.