pompa ciepła wykorzystująca energię z fotowoltaiki
Ekologiczne źródła energii w Poznaniu
7 lipca 2023
wymiana kotła gazowego
Wymiana kotła oraz instalacji c.o. i wod.-kan.
21 lipca 2023

Rozbudowa instalacji centralnego ogrzewania

rozbudowa instalacji c.o.

Przedstawiamy kolejną realizację naszej firmy, którą wykonaliśmy w budynku położonym w Suchym Lesie przy ul. Borówkowej. Na zlecenie inwestora wykonaliśmy rozbudowę instalacji centralnego ogrzewania.

Rozbudowa instalacji c.o. o pompę ciepła

Budynek o powierzchni ok. 250 m2 był wyposażony w kocioł na ekogroszek, który montowaliśmy ok. 10 lat temu. Właściciel odezwał się do nas ponownie, gdyż rozbudował budynek i wykonał instalację fotowoltaiczną, z której energię chciał wykorzystać do ogrzewania, więc pomyślał o pompie ciepła.

W budynku, który aktualnie składa się z dwóch części: mieszkalnej i warsztatowej, znajduje się instalacja mieszana. Stara część budynku wyposażona jest w grzejniki, a nowa częściowo w podłogówkę, a częściowo w instalację grzejnikową.

Zamontowaliśmy pompę ciepłą, typu split, Bosch Compress  11E , 13KW, a do ciepłej wody został zainstalowany zasobnik z dwoma wężownicami o pojemności 300l. Jedna wężownica ogrzewa wodę z pompy ciepła, a druga z instalacji solarnej, gdyż na dachu zamontowane są również kolektory słoneczne do ciepłej wody użytkowej.

Instalacja c.o. została uzupełniona o bufor 300l, który pełni równocześnie funkcję sprzęgła hydraulicznego.

Jak zawsze w instalacjach tego rodzaju, zamontowaliśmy filtr magnetyczny, który wyłapuje wszelkie zanieczyszczenia z drobinkami metali włącznie i dzięki temu chroni elementy instalacji. Pod pompą ciepła wykonaliśmy drenaż, do którego odcieka woda podczas defrostu czyli tzw. rozmrażania. Pompa ciepła jest posadowiona na fundamencie i odizolowana specjalnymi gumami antywibracyjnymi.

rozbudowa instalacji centralnego ogrzewaniarozbudowa instalacji co o pompę ciepłarozbudowa instalacji co