powietrzna pompa ciepła poznań
Wymiana kotła na ekogroszek na pompę ciepła w Poznaniu
30 czerwca 2023
rozbudowa instalacji c.o.
Rozbudowa instalacji centralnego ogrzewania
14 lipca 2023

Ekologiczne źródła energii w Poznaniu

pompa ciepła wykorzystująca energię z fotowoltaiki

Coraz więcej naszych klientów chce czerpać energię ze źródeł odnawialnych. Jeden z naszych klientów miał instalację centralnego ogrzewania wykorzystującą kocioł gazowy, ale zamontował również fotowoltaikę Chciał wykorzystywać energię elektryczną powstającą dzięki słońcu do ogrzewania, dlatego zdecydował się na montaż pompy ciepła.

Pompa ciepła wykorzystująca energię z fotowoltaiki

Inwestycja dotyczyła budynku o powierzchni ok. 180m kwadratowych wyposażonego w mieszaną instalację c.o. – na parterze ogrzewanie podłogowe, a na piętrze instalacja grzejnikowa. Zamontowana została pompa ciepła typu split, Bosch Compress aws 8E 9,2 KW. W powodu małej kotłowni zamontowany został tzw. zbiornik kombinowany czyli zbiornik, który w jednej bryle ma zarówno zasobnik, jak i bufor. W zbiorniku mieści się zbiornik 250l do ciepłej wody użytkowej oraz bufor 135l.

Dla ochrony poszczególnych elementów instalacji zamontowaliśmy filtr magnetyczny, który wyłapuje nawet najmniejsze zanieczyszczenia, nie wyłączając drobinek metali.

Zamontowana pompa ciepła została posadowiona na fundamencie i odizolowana specjalnymi gumami antywibracyjnymi, a pod nią wykonaliśmy drenaż, do którego odcieka woda podczas defrostu czyli tzw. rozmrażania.

pompa ciepła na fundamencieekologiczne źródła ciepła w poznaniupompa ciepła wykorzystująca energię z fotowoltaiki